avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1690 soluții astăzi
Forum Activitate aby75

Activitate aby75

Multumesc pentru raspuns, CASS a fost platit pe numele sotiei, eu fiind coasigurat.
In continuare primesc dobanda de la banca. Va trebui si pentru anul 2016, 2017, 2018, 2019 sa platesc CASS din acelasi motiv?
Multumesc
Buna ziua,
Nici eu si nici sotia nu realizam nici un fel de venit. Sotia este asigurata CASS (platind lunar contributia) iar eu sunt co-asigurat.
In iulie 2015 am deschis pe numele meu un depozit bancar pentru care am primit aproximativ 400 lei lunar dobanda (pana in prezent). Mentionez ca nu am alt venit.
Am primit de la ANAF o instiintare prin care trebuie sa platesc pentru perioada iulie - decembrie 2015 cate 58 de lei lunar, reprezentand contributia la CASS.
Imi puteti spune va rog incepand din iulie 2015 si pana in prezent in ce perioade de timp a fost obligatoriu sa platesc contributie CASS (chiar daca singurul meu venit au fost cei 400 lei lunar din dobanda) si cand nu a fost obligatoriu (daca a fost vreo asemenea perioada)? Am gasit pe net diverse articole si nu imi este clar acest lucru.
Va multumesc