avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate dmihaic

Activitate dmihaic

In concluzie este legal sau ilegal realizarea de produse personalizate cu logo-uri de brand-uri sau personaje din filme/seriale? Daca vorbim de Game Of Thrones, au atat produse originale, realizate de ei sau de terti licentiati cat si produse vandute de alte magazine online care nu au nicio licenta pentru ele (sau cel putin presupun asta fiind destul de mici). Daca vorbim de echipe de fotbal si logo-urile unor producatori auto, la fel, sunt si produse originale gasite in reprezentanta, brelocuri, banderole, sepci, tricouri, cat si produse vandute de marea majoritate a site-urilor cu produse personalizate care, cel mai probabil nu detin licenta. Mai mult decat atat, multe dintre ele sunt vandute chiar pe gigantul Emag, Daca nu ar fi legala aceasta comercializare probabil Emag ar interzice respectivele produse. Mai exista si varianta in care totul este "legal" pana la o instiintare in care esti dat in judecata de aceste brand-uri mari. Totusi avand in vedere ca "le gasesti pe toate gardurile" chiar nu am nicio idee daca este sau nu legal acest tip de comercializare.
Acum inteleg. Insa companii mari, haideti sa ramanem tot la masini daca am inceput asa, care comercializeaza si articole personalizate pentru fanii si posesorii lor de masini, fiind o forma foarte buna de reclama, credeti ca au inregistrat logo-ul si pentru aceste lucruri? Nu stiu, intreb doar. Multumesc de raspunsuri inca o data.
Am inteles acest lucru. Intrebarea mea este daca e sau nu legala comercializarea obiectelor personalizate cu diferite poze/logo-uri fara a avea o licenta. In mediul online cred ca nici 1% din site-urile care fac asta nu au o licenta si totusi nu am vazut sau auzit "scandaluri" pe acest motiv.
Din cate stiu eu, realizarea pana si a unui breloc cu logo-ul masinii tale, necesita licenta, acea marca fiind inregistrata. Insa nu stiu daca se sanctioneaza sau daca deranjeaza pe cineva aceste lucruri avand in vedere ca pana la urma este publicitate facuta acelei marci.
Multumesc frumos. Iar pana la a se face plangere penala, legal, trebuie incercata rezolvarea problemei pe cale ameabila, am dreptate? Cu alte cuvinte, detinatorul marcii notifica respectiva companie pentru "abuzul facut" iar prin simpla stergere a acelor produse din mediul online, problema se considera rezolvata. Informatiile acestea sunt citite, va rog sa ma corectati daca le-am inteles gresit.
Buna ziua si Hristos a Inviat,
In primul rand as vrea sa va urez un Paste fericit si sper ca am ales forumul corect avand in vedere ca sunt nou. Vin la dumneavoastra cu o mica nelamurire. Sunt o gramada de site-uri ce comercializeaza produse cu diferite sigle din diferite domenii (auto, echipe de fotbal, personaje din desene animate si filme, trupe de muzica). In ce masura acestea sunt sau nu practici legale? Este nevoie de licenta pentru a comercializa o cana sau sapca cu sigla Bmw, spre exemplu? pentru ca daca da, s-ar inchide peste 99% din site-urile in domeniu. Sunt foarte curios de cum sta situatia din punctul de vedere al legalitatii in aceasta situatie.