avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate Alyna2019

Activitate Alyna2019

Buna seara.
Dupa 2 luni jumatate de la accident, am primit raspuns de la procuratura: dosar clasat, zero alcoolemie in sange+ victima este vinovata, intrucat se deplasa neregulamentar, pe marginea drumului, noaptea, neasigurandu-se. Dupa 10 zile lucratoare, politia ii va returna permisul, suspendat pentru 3 luni. Baiatul lovit isi luase avocat, sa obtina despagubiri de la compania de asigurari. Mai are vreo sansa sa primeasca ceva? Si cele 8-9 ziile de spitalizare cine le plateste?
Va multumesc.
O seara frumoasa!
Buna seara,
Sotul a primit ieri, dupa 2 luni jumatate de la accident, raspuns de la procuratura: dosar clasat,
zero alcoolemie in sange (ii iesise 0.11 mg/l in aerul expirat)+ baiatul lovit este vinovat, intrucat se deplasa neregulamentar, noaptea, pe marginea drumului, neasigurandu-se.
Din nefericire, sotul meu isi castiga painea ca sofer si a ramas fara loc de munca iar noi ne-am descurcat foarte greu, doar cu salariul meu si cu putinul castigat de el, pe unde a apucat si cu rate la banci. Raul este facut de acum, asteptam 10 zile lucratoare ca politia sa-i returneze sotului permisul, suspendat pentru 3 luni.
Vrem sa stim daca victima, care isi luase avocat, pentru a obtine despagubiri, de la compania de asigurari, mai are vreo sansa, de a reusi ?
Va multumesc pentru tot ajutorul oferit!
O seara frumoasa!
Buna seara. Din pacate, de la ultima noastra discutie, aici, pe site, nu am inaintat deloc. Victima a primit instiintare de la politie, prin posta, insa nu a avut nicio reactie, nu s-a prezentat pentru a da declaratie. Nu i-a raspuns sotului la telefon, saptamani la rand, abia de pe alt nr, a reusit sa vorbeasca cu el, in aceasta seara si a fost foarte evaziv (ca el a vorbit cu un avocat, neam de al lui, si ca vrea sa-l ajute). Sotul a intrebat de ce are nevoie de avocat si i-am cam inchis telefonul in nas, spunandu-i ca-l va cauta el. A trecut mai bine de o luna de la accident si suntem foarte debusolati, stresati, nu stim ce sa facem, la ce sa ne asteptam. Va multumesc.
Buna ziua. Sotul a fost chemat abia saptamana viitoare, la politie. Va veni, de asemenea, si victima, care va declara ca nu depune plangere. In urma acestora se vor elibera niste acte care vor merge la asigurator pentru reparatia masinii. Nu stim nimic despre plata spitalizarii victimei. Cat despre probele biologice, a caror rezultat inca nu l stim, i s a spus sotului sa astepte sa se dea declaratia si pe urma, sa plateasca contravaloarea lor.
Va multumesc.
Buna ziua. In urma testarii cu etilotestul, sotului i-a iesit 0,11 mg/ l alcoolemie in aerul expirat. I s-au recolat 2 probe de sange, la interval de jumatate de ora, una de alta, insa nu a venit niciun rezultat de la IML. Vrem sa platim analizele, sa stim cat a iesit de fapt in sange, dar nu stim unde si cat costa, stiu ca nu le mai platesc cei de la politie si vine rezultatul foarte tarziu. Zilele urmatoare, victima va merge impreuna cu sotul meu la politie, sa dea declaratie cum ca nu depune plangere impotriva lui.
Buna ziua. Sotul meu a facut ieri, rost de nr. de telefon al victimei si l-a sunat dimineata. Tocmai iesea din spital (a stat acolo, sub supraveghere medicala 7-8 zile, nu a iesit in noaptea acidentului, asa cum ii spusese politistul). Din cele vorbite cu baiatul, acesta nu vrea sa-i faca rau sotului si vrea sa se termine totul, cat mai repede. Daca se vor impaca si victima nu va depune plangere, cine va suporta cheltuielile spitalizarii, baiatul nefiind asigurat?
Politistul l-a sfatuit pe sotul meu sa se inteleaga cu victima inainte de a depune plangere penala. Victima deocamdata, nu a dat declaratie si poate sa ceara o suma exagerat de mare.
Diseara, sotul va merge la politie, sa afle numele si nr de tel. al victimei.
Din experienta dumneavoastra, intr-un astfel de caz, cam cat de sus s-ar putea ridica pretentiile victimei in privinta banilor? Despre ce suma ar fi vorba?
Va multumesc.
Cand a fost testat cu etilotestul, la locul faptei, i-a iesit 0,11 mg/l in aerul expirat.