avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Activitate Cristi1321

Activitate Cristi1321

Mulțumesc pt raspuns :)
Asta stiu si cred si eu dar speram sa mi se raspunda si la cateva din intrebarile mele
Laszlo Bicsak a scris:

In cazul in care dumneavoastra nu ati savarsit nici o infractiune, singurul vinovat se face pietonul.

Salut.
Acum cateva zile am lovit un pieton care traversa neregulamentar, asta sa intamplat in Urziceni Ialomita pe soseaua Calea Bucuresti (acea sosea are 2 bezi de circulatie pe sens dar care prima banda este mereu ocupata de masinile parcate), eu mergem spre slobozia cu 30-40kmh pt ca era aglomerat orasul. Din stanaga sensului meu de mers se strecoara printre masini o femeie in varsta de 82 de ani, cand am observat-o am pus imediat frana, dar totusi am luat-o pe capota. Am coborat imediat la femeie sa ma asigur ca este in regula si am asezat-o pe marginea soselei pe bordura intinsa pe spate, apoi am luat masina si am tras-o pe dreapta pt ca incurcam circulatia. Un martor a sunat la 112 si femeia a fost dusa la spitalul Urziceni, intre timp aparuse si politia care mi-au cerut actele si mi-au testat alcoolemia din aerul expirat(0.00). Dupa asta a aparut si un criminalist care a facut poze si masuratori, iar pe mine ma pus sa indic locul faptei pt ca mutasem masina. Domnii politisti m-au dus si pe mine la spital pt un test al alcoolemiei din sange. Un medic din spital a venit si mi-a spus sa stau calm ca femeia are o fractura de umar si o posibila contuzie de omoplat.

Acestea fiind spuse intrebarile mele sunt:
-ce se va intampla mai departe?
-voi ramane fara permis(cu toate ca nu eu sunt vinovat)?
-am inteles ca mi se va intocmi un dosar penal de vatamare din culpa, voi ajunge prin judecatorii?
-cam cat dureaza un asemenea proces?
-daca femeia moare (pt ca are 82 si te astepti la orice..) stiu ca dosarul meu se va schimba in omorare din culpa, iar daca moare ce se va intampla mai departe?
-daca femeia necesita internare trebuie sa ii platesc eu spitalizarea?

Multumesc!