avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate marush

Activitate marush

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos. Eu am mai sunat inca o data dupa plecarea politistilor, dupa ce au discutat cu ei, pt ca iar au pus muzica, au facut pauza 5 minute, dupa plecarea lor in jur de 5 dimineata, dar tot la 112 am sunat pt ca politia locala nu raspundea. Si am comunicat politistului de la judet ca iar au pus muzica, si mi au zis ca vor transmite iar politistului local care a mai venit.
Pe mine ma intereseaza sa ii dea amenda. Ar intra la peste 3000 dar am observat ca dl politist local nu prea tragea la respectarea legii.
Mi ati raspuns foarte complet, multumesc, citisem legea, si articolele dar nu stiam de ce nu i a aplicat amenda pe loc, si daca e nevoie sa mai merg din moment ce au constatat si ei ce se intampla.

Cu apreciere,
Va rog frumos sa ma ajutati.
Avem un vecin care pune muzica cu bassul la maxim toata noaptea cand are chef. Pana dimineata. Noi locuim in comuna Barnova Iasi, sat Barnova.

La ora 4 dimineata am sunat la politie la 112 pt ca la politia locala nu raspundea nimeni.

Am sunat dupa ce am fost la poarta indivizilor unde mai era o dna care striga la ei sa inceteze ca nu a dormit deloc. Le am cerut raspicat sa inchida muzica pentru ca de la orele 22 pana in acel moment, 4:00 dimineata au pus muzica cu bass la maxim si nu a dormit toata strada.
Mi au raspuns in zeflemea sa sun la politie, stiind probabil ca nu le va face nimic politia locala.
Sun la 112, cei de la judet au spus ca trimit un echipaj. In 50 minute, binenteles ca muzica a continuat, a sosit si un echipaj al politiei locale spunand ca nu e bn sa avem conflict cu vecinii. I am explicat ca de nenumarate ori le am trecut cu vederea si alte abateri de genul asta si de alt gen, si ca nu se mai poate, ca trebuie sa le dea amenda.
Atunci dl politist, era duminica ora 5 dimineata cand vbeam, mi a spus sa vin sa dau o declaratie la sediul lor marti la 8,30.

Va rog sa imi spuneti, din suflet va rog, daca mai are rost sa ma cheme la declaratie cand ei au constatat clar ce se intampla.
Au mers si au vbit un pic cu cei care petreceau cu muzica la maxim de o noapte, si au plecat. Dupa 5 minute vecinii au dat din nou muzica tare pana la 7 dimineata. PRACTIC au sfidat tot ce s a intamplat, nu erau intimidati de politie. Pt ca pbil stiau ca nu patesc nimic.

Va rog sa mi spuneti daca a procedat corect dl politist, si care este amenda care ar trebui data, am inteles ca intre 3000 si 6000.
Si de ce trebuie sa ma mai duc pentru declaratie/reclamatie cand fapta a fost observata clar la fata locului.
Mai vreau sa stiu daca pot cere sa primesc dovada din partea politiei ca a fost aplicata amenda. Mi se pare normal sa am aceasta dovada.

Astept un raspuns, cu respect!
Tatal meu tocmai mi-a spus ca cele doua persoane erau mostenitoare si figurau cu rol in primarie, de aceea a fost semnata conventia acolo.
Da, e o intrebare logica la care acum nu am raspuns, o sa ne interesam. Insa, totodata, puteau semna o conventie asa...fara sa aiba un titlu de proprietate?... Bunicul meu totusi a platit unuia 40 000 lei vechi si celuilalt 150 000. Cum sa se semneze conventia la primarie..asa....? Fara o baza?
Buna ziua!

VA rog MULT sa ma ajutati cu un raspuns pe lege, corect, la situatia pe care urmeaza sa o expun.

Bunicul meu a cumparat, prin doua conventii scrise de mana, de la doi proprietari diferiti, doua suprafete de teren alaturate, care impreuna masoara 5400 mp.
Conventiile datate in 12.01.1994, respectiv 21.02.1994, sunt semnate in clar, atat de vanzatori cat si de cumparator. De asemenea, conventiile au fost date in fata primarului comunei de la vremea respectiva, care a semnat si parafat ambele conventii, si de catre un martor.
Persoanele semnatare aunt identificate prin datele din buletin, serie si numar, in aceste conventii.

Precizez si faptul ca, in conventii apare aceasta mentiune:
"Convenim ca dupa aparitia titlului de proprietate, sa definitivam actele prin notariatul de stat". Acest lucru nu s-a intamplat. Titlul de proprietate nu a fost scos, si nici nu s-a facut definitivarea la notariat.

Bunicul meu a platit insa impozit pentru aceste terenuri cat a trait. El a decedat in 2010. TAtal meu este mostenitorul lui direct. Asa ca parintii mei au achitat in continuare impozit pentru aceste terenuri, pana cand, in urma cu 3 ani, primaria le-a spus ca terenurile nu le apartin, ca au trecut in proprietatea primariei, si ca nu trebuie sa mai plateasca impozit.
Intrebarea mea este:
Se poate asa ceva? Este legal sa ia primaria aceste terenuri desi exista aceasta conventie? Daca da, in baza carei legi sau ordin?

DAca acest lucru nu este legal, atunci, ce putem face ca tatal meu sa elibereze titlul de proprietate si sa elibereze actele la notariat?....


Astept cu nerabdare un raspuns. Mi se pare nedreapta instrainarea acestor terenuri fara nici o explicatie, instiintare, aviz.....

Cu respect!