avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1829 soluții astăzi
Forum Activitate imacandi

Activitate imacandi

1.am dreptul la despagubire in acest caz (imbunatatiri cu acordul proprietarului)?
2.care este reglementarea legala in baza careia se poate compensa cu contravaloarea chiriei?
locuiesc intr-o locuinta sociala al carei proprietar este Consiliul Local .DIn urma falimentului regiei locale de termoficare am solicitat primariei o solutie pentru mentinerea acestor locuinte in parametri normali de locuire si am primit acceptul pentru a monta o centrala termica. Mentionez ca la nivel local (prin HGl)pentru proprietari a fost acordat un ajutor de 3000 ron pentru achizitionarea centralelor,noi chiriasii fiind exclusi.
Mai mult,in instiintarea prin care se da acceptul ,se formuleaza unele conditii care par nelegale:
"pct.3.Costurile legate de instalarea si montarea centralei termice pe gaz CAD in sarcina titularului contractului de inchiriere
pct.5 Titularul contractului de inchirere pentru locuinta sociala situata la adresa sus emntionata va restitui proprietarului la expirarea termenului contractual sau in alte situatii prevazute de lege locuinta in aceeasi stare in care a primit-o potrivit procesului verbal de predare-primire intocmit la preluarea acesteia PRECUM si centrala termica pe gaz care face obiectul prezentului acord.In caz contrar va reface instalatia termica la starea initiala, iar costurile pentru aceasta operatiune raman in sarcina titularului de contract.
Chat by tawk.to