avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate Moisa Paula

Activitate Moisa Paula

Răspuns la discuția Certificat nou nascut ?
Multumesc frumos o sa incercam maine din nou.

Cabinet Avocat a scris:

Mergeti la starea civila cu hotararea de divort pentru ca in certificatul de nastere al copilului sa fie trecut fostul sot. Ulterior, formulati actiune in instanta pentru a tagadui paternitatea copilului astfel incat tatal biologic sa fie trecut in noul certificat al copilului.
Luati legatura cu un avocat(recomandat sau de pe forum) deoarece daca la starea civila vi se refuza înregistrarea copilului ii puteti actiona in instanta.

Buna ziua problema este in felu urmator am bagat divort anul trecul in luna aprile 2018 in luna mai am cert un ordin de resctictie cu o consiliere pihologica pe termen de 6 luni pentru fostul sot in luna iulie am ramas insarcinata cu concubinul ,in aprilie anul acesta am nascut si nu pot sa fac certificat de nastere bebelusului ca cei de la starea civila nu acepta fara sa se prezinte fostu sot sa il declare si nici nu putem deschide un proces de test de paternitate sa dovedim ca nu fostu este tatal copilului ci concubinul ca nu avem la mana certificatul de nastere a bebelusului baram pe numele meu. Cum ptot sa procedez sa obtin certificatul baram pe numele meu sa pot actiona mai departe.
Buna seara in piatra neamt nu accepta cei de la starea civila sa fie declart nici pe mama pana nu decide instanta si pana nu se face testu de paternitate.
fostu sot are un ordin de restictie din luna aprilie 2018 pana in prezent, este scos si din drepturile parintesti a primului copil biologic recunoscut in timpul casatoriei.
Acest copil estedin afara casatoriei cu concubinul actual.
Multumesc frumos de raspunsuri dar fostul sot nu vrea sa vina sa il declare pe minor motivand ca nui copilul lui .
Buna ziua am o cumatra care debea a nascut de o saptama si nu poate sa ii faca certificat de nastere (anul trecut luna aprilie 2018 a bagat divort de primul barbat si ii sa pronuntat debea anul acesta divortul luna aprilie) la 3 luni de cand a bagat divort a rasmas insarcinata cu concubinul care este acum .Cei de la stare civila il obliga pe fostu sot sa vina sa declare copilul chear de nu este alui ca alt fel nui face cetificat de nastere nou nacutului. Tatal biologic vrea sa sa recunoasca copilul dar nui accepta legea.?