avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate 1304

Activitate 1304

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
GATA, AM SCAPAT, PE 01.11.2021 MERG SA IAU PERMISUL!
După 27 de luni de permis reținut in sfarsit mă prezint sa iau permisul.
Cineva mi-a șoptit la începutul lui septembrie că mi-a fost dată rezoluția la parchet de la începutul luni martie.
Am făcut cerere la Parchet ptr trimiterea rezoluției și am primit o la 1 septembrie.
M-am prezentat la poliția rutieră pe 1 septembrie am dus comunicarea de la parchet, pe 14 septembrie am dat examen și l-am promovat cu 15din 15 iar pe 1 noiembrie Am Scăpat cu primirea parisului.
Multă Răbdare vă doresc la toți.
Va mulțumesc la toți ptr susținere și încurajare.
Mulțumesc ptr răspuns.

florin1960 a scris:

E o simpla cerere in care indici nr. de dosar si parchetul care cerceteaza cauza penala si ceri sa-ti se comunice daca s-a dat o solutie in dosarul penal si sa ti se comunice , in caz afirmativ rezolutia sau ordonanta data in dosar.

Pe 21 iulie 2021 sau împlinit 2 ani de la acest accident.
Persoane cunoscute mie care au pățit accident asemeni mie și după mine, au primit rezoluție iar eu aștept.
Din sursele mele mi sa spus că rezoluția ar fi dată din luna februarie 2021, dar încă nu am primit.
Mi sa spus să fac o cerere de urgentare pentru trimiterea rezoluției.
Aveți idee ce și cum?
Mulțumesc.
Da, persoana era pe trecere, am lovit o după 5 metri de la plecarea mea de pe loc.
Bănuiesc că vrea să mă înfunde dacă nu am de unde să-i dau 3000€ cât a cerut.
Ia trimis mesaj soției ca I-am pus viața în pericol victimei mutand-o de la locul unde am lovit-o si ca de ce nu am sunat eu 112 și au făcut-o alții.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Societatea asiguratoare achita sumele de bani solicitate, cu titlu de daune morale si materiale.

Se poate constitui un dosar de dauna, in acest sens.

In ipoteza in care nu survine un acord, in acest sens, instanta de judecata cuantifica prejudiciul efectiv realizat, stabilind sumele de bani datorate , cu titlu de daune materiale si morale.

(poate fi angajata raspunderea civila delictuala, daca se stabileste vinovatie in producerea accidentului rutier ).

Orice pretentie trebuie sustinuta de mijloace de proba, trebuie dovedita, altminteri, este respinsa, in consecinta.

Persoana care a suferit vatamari traversa legal ?

Putem discuta de o eventuala culpa comuna ?

Consultati un avocat,care va poate asista, in fata oricarei autoritati.

Nu poate fi angajata raspunderea penala, sub aspectul vatamarii corporale din culpa, leziunile sunt neinsemnate.





Salut,
Mulțumesc pentru incurajare(vorbe frumoase).

Radutz a scris:

@1304 Omule, tu esti cumva masochist? Ti s-a spus CLAR ca nu trebuie sa dai niciun ban (cu mici exceptii, mai sunt si saraci cu duhul pe-aici), si tu insisti ca ai vrea sa platesti. Batman, Batman! Du-te omule la banca, fa imprumut si da-i excroacei si zece mii de euro...daca asa vrei!

Ce părere aveți?
Soția a discutat miercuri si joi despre faptul că dorește 3000 euro daune iar joi a ramas ca suna vineri să ne spună dacă este de acord cu cei 1000 oferiți de noi. Cu toate că toți ma sfătuiesc să nu-i dau, nu am de unde, nici la banca nu-mi dă, i-aș fi dat si 5000.
Nu a sunat iar azi sâmbătă a sunat-o soția și nu a răspuns, a trimis mesaj ca doar prin mesaje sa vb.
Sa schimbat total, a scris, ne-a reproșat ca de ce nu am sunat noi la 112, ca altcineva a sunat după circa 15-20 min la ambulanță, că am mutat victima de la locul accidentului și ca are un martor care poate confirma toate astea.
Deci masina a ramas pe loc iar doamna rănită am mers pe trotuar susținută de noi la umbră sa așezat în șezut si i-am oferit apă am întrebat-o daca are ceva si nea spus că nu.
Era in luna iulie erau peste 50 grade la soare.
Se va vedea din ieșirea din spital că nu a avut nimic, altfel nu-i dădeau drumul acasă după 3-4 ore.
Deci dacă nu i-am dat cei 3000 sa schimbat total.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc pentru răspuns.

vladr0 a scris:

Vad ca va certati, pe sau pe langa lege, aiurea.
Dosarul penal a fost deschis si omul sigur circula cu dovada, sau nu. Daca ulterior accidentului, persoana vatamata resimte dureri sau orice alta simptoma, se duce la spital, plateste un doctor, etc ca sa aiba certificat medico legal aia e, esti bun de vinovat. Dovada aceea fie o va prezenta la cercetarea penala, fie nu, in functie de "intelegere dintre parti" si omul va ajunge la o decizie definitiva si irevocabila cum a zis domnul avocat, decizie ce va avea ca urmare anularea dreptului de a conduce si a dreptului de a solicita redobandirea permisului pt o perioada/niciodata.
Cunosc caz, unde soferul nu era vinovat, baba era pe carosabil, in mediul rural ce'i drept, nu a venit salvarea, politia nimeni, a dus baba acasa si acolo profitorii(altii decat baba) s'au trezit si l'au reclamat pe om. S'au judecat, a murit profitorul(sotul babei), a murit si baba si la doi ani dupa s'a clasat dosarul si omul a redobandit dreptul de a conduce. Pe nevinovatia sa, a stat aproape 4ani fara permis si cu bani cheltuiti la avocat, bani pe care ulterior nu a mai avut de unde sa ii recupereze(toti erau morti).

Sfatul meu, ca persoana neavizata juridic, este sa o dai la pace cu ei fiindca au doar o perioada scurta in care se pot "resimte problemele cauzate de accident" si cred ca deja au si certificatul medico legal. Sunt destule "dureri" care se pot "resimti" nefiind diagnosticate de doctori, iar expertii in naccidente stiu ce sa faca.
Mult succes

Am fost la ofițerul care se ocupă de dosarul meu de la Udriște(poliția rutieră) acum 2 luni si mi-a spus ce urmează să se intample:
1. Dacă persoana accidentată de mine nu depune plângere în 3 luni de la accident sau merge si da declarație ca nu are pretenții, ea îmi va da propunere de scoatere de sub urmărire penală, va merge la procuror, se întoarce dosarul la ea iar mie mi se va reține permisul 90 zile cu drept de examen la 30.
2. Dacă depune plângere, ea trebuie să aștepte până își ia bani de la asigurare care poate să dureze chiar ani după care eu să pățesc același lucru ca la punctul 1.
Acum ptr permis merg lunar la parchet iau hârtie pentru prelungirea dovezii de circulație .

nicunicolae10 a scris:

In caz de accident cu victime(a se intelege orice mica zgarietura,durere de cap etc),mai ales in cazul de fata cand a fost chemata salvarea si politie se face automat dosar penal. Nu exista retragerea plangerii sau cale de impacare.Asa ca domnule 1304 nu aveti ce face decat sa asteptati.Lumea isi da cu parerea.Probabil o sa v-i se ridice permisul o sa vi se dea dovada si pana la finalizarea dosarului (luni,ani e greu de spus)o sa trebuieasca sa va prezentati la procurorul de caz sa va innoiasca dovada.In rest nu aveti ce daune materiale sa achitati.

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deci veneam pe banda 3 bară la bară cu circa 150 metri din spate, pe stanga bordură si linie de tramvai suspendată, deci nu puteam depăși pe stanga sa sar bordura si sa intru pe linia de tramvai.
De aceea am depășit duba aceea oprită și care intrase în altă mașină, prin dreapta.
Era o stradă cu 2 sensuri de circulație.
Cele 2 sensuri erau despărțite de linii de tramvai suspendate și delimitate de cele 2 sensuri cu broșuri înalte.


-editare citat mesaj șters-
După accident am fost la spital si după circa 3 ore a plecat acasă persoana accidentată.
Persoana rănită de mine a fost lovită după 5-6 metri după plecarea mea din loc, am frânat si m-am dus târâș spre ea, ea ma văzut târziu, sa proptit cu mâinile pe capotă și a căzut în genunchi.
Am ținut legatura zi de zi timp de o săptămână după care nu am mai vb.
Mi-a spus fica doamne accidentate ca s-ar simti rau.
Mă gândesc ca oare având un alt accident anterior poate are experienta in a cere bani.
Un avocat mi-a spus că nu-i profi din partea avocatului de ma suna sa-mi ceara bani.
I-am oferit 1000€ ca sa încheiem.
Aseară soția a vb cu fica persoanei accidentate, i-am oferit 1000 ptr ca atat pot face rost.
Mi-am pus masina la vanzare.
Fica mia dat termen sa sa sun in seara asta sa spun daca am facut rost de 3000.
Nu stiu daca are certificat medico legal.
Dar va intreb, pentru zgarieturi?
Daca avea ceva o oprea la spital La momentul accidentului.
Doamna in cauza are 70 ani și are multe probleme de sanatate, spuse de fica ei la sotie.
Să le dea Dumnezeu sanatate la toți din familia doamnei.