avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate u.catalin

Activitate u.catalin

Buna ziua,

In data de 04 octombrie 2018, am achitat un avans de 3000 lei pentru nunta ce urma sa aiba loc in data de 07 septembrie 2019. In urma unui deces in familie, am decis sa amanam nunta cu aproximativ un an si am notificat restaurantul atat in persoana la locatie, cat si prin e-mail, in data de 27 februarie 2019.
Nu am primit un raspuns pentru aceasta solicitare (intre timp am contactat restaurantul telefonic, am fost in locatie si am revenit la primul e-mail). In data de 25 martie, am solicitat rezilierea contractului si returnarea avansului prin e-mail si in scris la locatia restaurantului. Nu am primit pana astazi niciun raspuns. In contract sunt mentionate urmatoarele: „-Anularea evenimentului de catre beneficiar. Partile decid de comun acord ca in cazul in care anularea evenimentului se face cu mai putin de 90 de zile inainte de data evenimentului, avansul nu se returneaza. In conditiile in care evenimentul se transfera la o data ulterioara, cu respectarea regulii mai sus impuse, se transfera avansul.” (Contract - [ link extern ] )
Ce cai pot urma pentru a recupera avansul platit?

Va multumesc!