avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaella87

Activitate Mihaella87

Buna ziua,

Banca mi-a confirmat in aceasta dimineata: este vorba despre un gaj pe conturi. Pentru imprumutul Prima Casa se face o inscriere AEGRM la fiecare 5 ani. Pe site-ul RNPM am gasit aceste detalii, sper ca sunt in regula:

Garantia inscrisa prin prezentul aviz garanteaza, in mod neconditionat proportional cu procentul de garantare (50%/50%) in favoarea ambiilor creditori, indeplinirea tuturor obligatiilor asumate de imprumutaT .. , programul Prima Casa prin Contractul de Credit … din data de …2013 si a oricaror acte aditionale subsecvente si Contractul de Garantare ….. din data de ….. astfel cum vor fi modificate prin acte aditionale subsecvente , respectiv rambursarea creditului in suma de ….. acordat de banca Imprumutatului prin Contractul de Credit si in conformitate cu Contractul de Garantare, plata dobanzii aferente si plata oricaror dobanzi penalizatoare, onorarii, alte taxe, precum si a tuturor celorlalte costuri, comisioane si cheltuieli stabilite in sarcina Imprumutatului prin Contractul de credit si Contractul de Garantare.

multumesc mult.
Buna ziua, multumesc pentru raspuns.

Aceasta suma a fost retrasa direct din contul curent. La detalii specifica "plata tarif AEGRM - aviz initial PF". Nu inteleg ce reprezinta acest aviz, pentru ca eu nu am primit nicio informare de la banca/AEGRM.

M-am gandit ca poate face referire la contractele de imprumut (care toate sunt platite la zi, fara intarziere) pentru ca nu am niciun tip de poprire pe cont.

Anul trecut am facut un imprumut de nevoi personale ptr a cumpara un apartament - este posibil ca "avizul de initiere PF" sa aibe legatura cu acest imprumut?

Multumesc mult.

marcel.damaschin a scris:

Nu inteleg legatura. AEGRM (arhiva electronica de garantii reale MOBILIARE), cu un ...imobil! Puteti detalia? Sarut mana

Buna ziua,

Astazi mi s-au retras din cont 65.70 RON, reprezentand Plata tarif AEGRM - Aviz initial PF.

Cu 8 luni in urma am avut un imprumut de nevoi personale, cu care am cumparat cu usufruct viager apartamentul mamei mele. Am rambursat acest imprumut in decurs de 2 saptamani. De asemenea, am un credit Prima Casa.

Ati putea sa imi spuneti va rog ce reprezinta suma, se va retrage lunar? este corecta aceasta retragere?

Mentionez ca nu am avut niciodata intarziere la plata ratelor, chiar am si platit imprumuturi anticipat.

multumesc mult.
Buna ziua, Va multumesc frumos, am inteles acum!
Va multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru sfaturi!!

La momentul inchierii la notar a contractului intre mine si mama mea, va fi si el prezent si va semna ca renunta la viitoarea mostenire.

In situatia in care va semna ca renunta la cota parte apartament, este mai putin probabil sa apara neplaceri ulterioare, nu-i asa? Practic, ma gandesc ca este dificil sa isi poata ataca propria decizie.

In cazul apartamentului bunicilor, s-a facut succesiune, iar mama si matusa mea au renuntat la avere in favoarea lui.
Buna ziua,

Mama mea vrea sa semnam actele la notar pentru a-mi lasa apartamentul mie, dupa decesul ei.

Mai am un frate, el a primit apartamentul bunicii, din care eu nu am primit nimic, pentru ca asa a fost intelegerea: el va mosteni apartamentul bunicilor, mie imi va reveni cel al mamei.
El spune ca va semna ca renunta la partea de mostenire din apartamentul mamei, in favoarea mea.

Totusi, as vrea sa ma asigur ca peste ani fratele meu nu se va razgandi si nu va ataca actul.
Va rog frumos sa imi spuneti ce tip de contract nu ar putea fi combatut mai tarziu : contract de donatie cu usufruct viager, contract de intretinere, contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager (mentionez ca nu avem posibilitatea de a face dovada unui transfer bancar).

Am inteles ca varianta cu clauza de intretinere poate fi atacata daca nu se face dovada tuturor chitantelor si banilor cheltuiti cu ingrijirea mamei.
Mi-e teama ca aceasta ingrijire este subiectiva in eventualitatea unui proces.

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc mult!