avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate CosminV.

Activitate CosminV.

Buna ziua!va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi
Eu sunt cetatean roman iar sotia este din Kazakhstan!suntem casatoriti la noi in romania cu acte in regula de 1 an de zile iar de 4 luni avem o fetita.
Singurul act pe care il are fetita este biletul de externare din spital neavand certificat de nastere deoarece certificatul de casatorie nu este suficient!au zis ca trebuie sa fie toate actele sotiei cu numele din certificatul de casatorie ex:pasaport/buletin
Am fost la ambasada kazakhstanului la bucuresti..am depus actele pentru schimbarea de pasaport cu numele meu de familie dar dupa 2 luni am primit raspuns ca acesta nu este motiv pentru achimbarea pasaportului prin ambasada si ca trebuie sotia sa se duca personal la ea in tara ca sa il schimbe!
Problema este ca sotia nu poate sa plece fara bebe deoarece alepteaZa si chiar daca vrea sa plece cu copilul nu poate pentru ca el ju are acte/nu este inregistrat deci nu poate parasi tara!
Ma ajutati va rog cu un sfat/idee deoarece nu stiu ce as mai putea face..iar partea trista este ca din toate acestea are de suferit copilul neputand avea vaccinurile si toate chestiile becesare neavand un certificat de nastere!
Copilul fiind nascut la noi este cetatean roman...chiar asa de grava este situatia mea incat nu pot face nimic?
Multumesc pentru timpul acordat si astept cu nerabdare sfaturi!COSMIN V.