avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate Galea Stela

Activitate Galea Stela

Am primit de la casa teritoriala de pensii turda o înștiințare cum ca mi s-a recalculat pensia conform deciziei CCR 670/2021.Se va aplica această decizie? De când?
Discuție Handicap
Am 66 ani sunt pensionara ,am lucrat ca invatatoare.La 30 de ani am inceput sa fac crize de epilepsie,desi am fost la medici in acea vreme am fost tratata superficial ,ducand boala pe picioare pana am facut criza in clasa,la cluj am fost pensionata de boala.pt ca a decedat sotul am renuntat la pensia de boala si am lucrat la clase cu copii cu dizabilitati. Mi s-a,spus ca nu ma incadrez in nici un grad de handicap pt. ca nu am boala din copilarie .in prezent iau carbamazepin de 300mgde doua ori pe zi,nu inteleg,boala aceasta grea e la fel indiferent cand se manifesta.dar la aceasta am facut si un psoriazis in zona scalpului si in ureche,deaproape zece ani,care nu doar ca nu se amelireaza, ci e tot mai urat .sunt singura,am o pensie de1100 lei si ma lupt cucele doua boli grave,epilepsia si psoriazisul(am si diabet,hipertensiune),,intrebarea mea este,daca nu ma incadrez intr-un grad de handicap?