avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate PMarian1984

Activitate PMarian1984

Buna ziua,
cumnatul meu diagnosticat cu dementa mixtă (F03) + diagnostic secundar : neurolues, sindrom confuzie, atrofie corticala nu pot să-l internez in nici un spital/ospiciu . Mi se spune ca nu sunt locuri disponibile nicăieri . Nu este violent însă nu se poate descurca singur: nu poate mânca singur , nu se poate spală singur, nu poate sa-și facă nevoile singur. Are tot timpul nevoie de o persoana care sa-l supravegheze. El înainte de a ajunge in situația aceasta a locuit singur, nu are pe nimeni. Însă văzând situația in care a ajuns am decis sa-l ajut și am fost cu el la medicul de familie, la psihiatrie, neurologie și nimeni nu isi asuma nici o responsabilitate. Chiar nu exista soluții pentru persoane cu astfel de probleme? Exista posibilitatea internării involuntare? Este îndreptățită o astfel de solicitare ? Dacă da, prin ce modalități?

Mulțumesc.
Buna ziua,
Am o problema similară cu cele descrise in acest topic și anume: cumnatul meu diagnosticat cu dementa mixtă (F03) + diagnostic secundar : neurolues, sindrom confuzie, atrofie corticala nu pot să-l internez in nici un spital/ospiciu . Mi se spune ca nu sunt locuri disponibile nicăieri . Nu este violent însă nu se poate descurca singur: nu poate mânca singur , nu se poate spală singur, nu poate sa-și facă nevoile singur. Are tot timpul nevoie de o persoana care sa-l supravegheze. Am fost cu el la medicul de familie, la psihiatrie, neurologie și nimeni nu isi asuma nici o responsabilitate. Chiar nu exista soluții pentru persoane cu astfel de probleme? Exista posibilitatea forțării internării involuntare? Dacă da, prin ce modalități?

Mulțumesc.