avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate IonutPTR

Activitate IonutPTR

Eu de 10 ani am apartamentul placat pe interior. La vremea respectiva nu mi s-a dat voie sa il plachez pe exterior, motivul fiind ca apartamentele de la parter fiind placate cu caramida aplicata ,se strica arhitectura blocului. Blocul a castigat la vremea respectiva placare cu fonduri europene dar administratorul de atunci nu a gasit actele blocului (asta a fost explicatia). Am fost la sedinta ieri si mai este un vecin care nu are nici termopane macar dar ei il obliga sa placheze apartamentul. Sunt oameni care nu isi permit. Am fost amenintati ca vom fi actionati in instanta.
Daca nu am ,de unde sa le dau bani. Nici macar credit nu pot sa fac. Si este un pret destul de mare 90 lei pe mp. Daca pe laterala sufrageriei ma costa 1100, apartamentul care este dispus pe lung ma costa peste 6500 lei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am citit legea si mi se pare abuziva. Adica nu imi platesc rata la apartament ca sa plachez apartamentul? Ca apoi sa mi l poata lua banca placat. Am vreo sansa daca ajung in instanta si dovedesc cu acte ca veniturile sunt aproape egale cu ratele?
Buna ziua. Presedintele de bloc face presiuni asupra mea sa imi plachez apartamentul cu polistiren. Am inteles ca este o lege prin care sunt obligat sa ma supun majoritatii fiind placat tot blocul . Mentionez ca stau la parter si nu incurc cu nimic, plus de asta nu schimb cu nimic aspectul initial parterul fiind din constructie placat cu caramida decorativa. Mentionez ca il am deja placat pe interior. Nu sunt de rea credinta dar datoriile la banci sunt aproape cat venitul meu si al sotiei, plus ca avem si doi copii minori. Chiar nu avem de unde plati , iar administratorul deja ne-a bagat in lista de intretinere prima rata cu toate ca am facut o cerere scrisa catre presedintele de bloc si administratie ca nu doresc placarea apartamentului. Pot veni cu dovezi ca veniturile nu ne permit nici o cheltuiala in plus. Ei ma ameninta incontinuu. Ce solutie sa gasesc .Va multumesc anticipat.