avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2148 soluții astăzi
Forum Activitate Kmy kmy

Activitate Kmy kmy

Problema este ca eu practic nu vreau nimic din casa in care am locuit si am investit 15 ani.Ma intereseaza cum.se calculeaza pentru ca fostul sot vrea sa-mi ia casa de la bunici si fara ca eu sa fac parte la bunurile comune de la el .Eu vreau cumva sa se compenseze munca mea de acolo cu partea lui de la apartamentul bunicilor si sa terminam sa ne intelegem,dar el nu vrea.
Multumesc foarte mult pentru raspuns si timpul acordat.Multa sanatate !

Am specificat ca a fost achitata de amandoi,pana la momentul separarii,iar masina a ramas la el .Avem 5 ani de cand suntem separati.

gi-jane2 a scris:

Nu banii dati ii partajati, ci masina.. daca face 30 de euro, va da 10 euro si nu 15 daca a mai platit rate si singur, dupa separare.

Masina este luata pe,persoana fizica,nu am avut firma ,a fost luata in timpul casniciei.Masina a ramas la el,dar ratele au fost achitate de amandoi pana la momentul separarii.Daca atunci am platit masina cu 8000€ ,iar acum ea valoreaza 30€ ,dau un exempu eu la cat am dreptul ?
Buna ziua ! Dupa o casnicie de 15 ani,am ajuns la partaj.Am locuit in apartamentul sotului(bun propiu al lui) si am facut impreuna imprumuturi in banca,bani care s-au investit in casa,pe langa alte multe investitii,o masina in lising care a fost achitata pana la separarea noastra .,aceasta a costat aproape 8000€.In timpul casniciei am dobandit un apartament de la bunicii din partea mea in acte fiind si sotul,cu act de vanzare cumparare.In tot acest timp eu am muncit,nu am fost casnica.Cum se impart aceste lucruri? Cum se socoteste valoarea masinii si a investitiilor facute ? Multumesc!