avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate EUEU12

Activitate EUEU12

Buna ziua!
In baza declaratiei privind acceptarea succesiunii pentru tatal meu, pot solicita in scris documente medicale de la internarile lui pana la deces?
Cat a fost in viata mi s-a refuzat transmiterea lor pe motiv ca nu au acordul tatalui, cu toate ca el avea dementa in alzheimer si certificat de handicap. Multumesc!
Si daca nu exista un act oficial de donatie (chiar daca el a scris in declaratia de avere ca acei bani sunt donatie), dar se poate dovedi ca el a retras toti banii de la banca si a inchis contul, in cazul in care eu as fi tutorele parintilor, pot sa-l trag la raspundere?
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua!
Parintii mei au avut un al doilea apartament cumparat de ei doi in anul 2002 pe care l-au revandut in 2020. In momentul vanzarii l-au pus pe fratele meu imputernicit pe contul tatalui in care au fost virati banii din vanzare.
Intre timp parintii mei s-au imbolnavit foarte grav (dementa si alzheimer) si eu m-am ocupat de ei, eu le-am gasit un camin de batrani sigur unde sa fie ingrijiti cum trebuie si le platesc diferenta taxei la camin (4500 de lei lunar, deoarece pensiile lor nu acopera integral taxa), iar fratele meu efectiv refuza sa ajute cu bani.
Intrebandu-l de acei bani ai parintilor, proveniti din acea vanzare, mi-a zis ca a lichidat contul, deci e clar ca a luat toti banii. In declaratia lui de avere pe anul 2022 am vazut ca a declarat o donatie de la tata in valoare de 9000 de euro, dar nu stiu daca exista un contract de donatie.
Stiu sigur ca parintii mei nu au facut niciun fel de investitie in nimic in perioada de cand au vandut apartamentul pana acum, deci nu se pune problema sa fi cheltuit din bani.
Pot sa-l dau in judecata si sa-i cer jumatate din banii pe acel apartament?