avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate Gaby Hotea

Activitate Gaby Hotea

Bună ziua, sunt diriginta unei eleve al cărei caz l-am raportat asistenței sociale. Eleva susține ca a fost agresata verbal și amenințată în fiecare zi în ultimul an, am chemat inclusiv politia fiindcă tatăl este și fizic agresiv. Părinții susțin ca nu mai știu cum sa o educe, fetita vrea libertate (în iunie a terminat clasa a VII-a) și nu ii mai asculta. Ei ar fi lăsat-o sa discute cu un băiat apoi brusc i-au interzis să-l mai vadă. Menționez ca provine dintr-o familie de rromi. De când s-a terminat școala, din iunie, fetita a plecat de acasă, a stat fie la bunici, fie la un unchi, de unde amenință și acum ca pleacă. Nici bunicii și nici unchiul nu au reușit sa o stăpânească. Cei de la asistența sociala au spus ca fetita necesita ajutor de specialitate. Părinții nu mai știu ce sa facă, cei de la politie le-au spus ca nu o pot da dispărută, fiindcă e în sânul familiei, iar dacă oricum ar aduce-o înapoi, poate fugi din nou. Către ce instituție sa ii ghidez pe părinți? Asistența sociala a încercat sa consilieze atât fetita cât și copilul pe întreg decursul celui de-al doilea semestru școlar, însă fără rezultat. Fetita a avut momente de depresie și tendințe de suicid. Părinții se tem ca fetita sa nu pățească ceva, fiindcă nu păstrează legătura cu ei - tot ce știu dânșii e de la neamurile lor de la 25 km distanta.
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.