avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1408 soluții astăzi
Forum Activitate Robert45

Activitate Robert45

Bună ziua. În anul 2016 am fost în oraș cu un prieten, am băut împreună, apoi el s-a întâlnit cu fost lui prietena. După ce au vorbit puțin, am plecat de acolo în alt local. După ce am plecat aceasta l-a tot sunat toată seara. Spre dimineața acesta i-a răspuns la telefon si m-a rugat sa merg cu el pana la ea la bloc. Era foarte fericit pt ca încă o iubea f mult. Am ajuns la ea la bloc, am urcat la et1 unde ea locuia, iar el el a mers la ea la ușa. A bătut la ușa, apoi a întrat în casa. După ce a întrat în casa, din apartament au început sa se audă țipete, înjurături, scandal. La un moment dat, s-a deschis ușa iar tot scandalul s-a mutat pe hol. Eu am început sa cobor scările pt ca nu am vrut sa fiu asociat cu cearta lor, pt ca eram sigur ca vor ieși vecini pe hol. După maxim un minut a coborât și prietenul meu și am plecat. Am văzut ca avea geaca rupta, l-am întrebat ce s-a întâmplat dar nu a vrut sa îmi spună. Era foarte supărat. A doua zi am aflat ca fosta lui pr era cu alt bărbat în casa și ca îl sunase sa ii demonstreze ca poate fi cu altcineva, moment în care acesta a înnebunit, a alergat-o prin casa și a bătut-o în fata apartamentului.Ea a depus plângere la poliție, etc. La sfr anului 2017 am fost la poliție și am dat declarație în calitate martor deoarece ea susținea ca el o hartuita, o urmarea, ca nu ea l-a chemat la ea, ceea ce nu este adevarat.Am spus tot ce mi-am amintit. În mare declarația mea seamănă cu descrierea de mai sus. În martie 2019 m-am trezit cu o citație în calitate de suspect într-un dosar de marturie mincinoasa deoarece din declarația mea nu reiese ca a existat o agresiune fizica în holul blocului. Am fost și le-am mai spus odată același lucru. Nu înțeleg de ce am fost acuzat de asa ceva din moment ce am spus tot ce știu. Am spus ca s-au auzit zgomote, ca s-au înjurat, ca au făcut scandal, etc. Nu puteam declara ca a lovit-o pt ca nu am văzut efectiv asta. În același timp nici nu am declarat ca nu a lovit-o. Am declarat exact ceea ce mi-am amintit și ceea ce știu. De când am fost audiat în calitate de suspect au trecut aproape 4 luni. Cam cât timp durează pana se va mai întâmplă ceva cu dosarul acesta de marturie mincinoasa?