avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate ETor

Activitate ETor

Răspuns la discuția Sponsorizare sportiv strain
Am sesizat o greșeală din partea mea și îmi cer scuze.
Sportivul în cauză are DOMICILIUL în România, adresa sa din buletin, locuința principală, este în România.
Să înțeleg că în acest caz sportivul poate fi sponsorizat de firme românești direct, atâta timp cât el participă la antrenamente/competiții în Romania? Astfel, se întocmește un contract de sponsorizare între sportiv-sponsor iar banii sunt trimiși direct către sportiv? Ce mențiuni/detalii ar trebui să conțină contractul pe lângă unul normal, este nevoie de vreo anexă?

Vă mulțumesc pentru timpul acordat
Cazul este urmatorul:
Sportiv cu dubla cetatenie care are resedinta in Romania dar reprezinta o federatie straina doreste sa obtina sponsorizari din partea microintreprinderilor/firmelor Romanesti.
Cum se poate face acest lucru cat mai simplu?
Cum poate o firma romanesca sa sponsorizeze un sportiv in aceasta situatie?
Poate firma sponsoriza direct sportivul (deoarece acesta are resedinta in Romania) desi este reprezentat de o entitate straina?
Daca sportivul nu poate primii sponsorizari deoarece nu este reprezentat de o federatie care are resedinta in Romania, poate acesta sa isi deschida o asociatie non-profit cu acest scop? Aceasta asociatie trebuie trecuta ca sporitva? Daca este asociatie sportiva, este obligatorie inregistrarea sa in federatia Romana?