avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate Simona Capraru

Activitate Simona Capraru

Răspuns la discuția Amenda STB
Stai linistita, e noua lor modalitate de a face spagi. Eu am patit asta in 2019 si de atunci vad ca tot incearca sa pacaleasca, in special persoanele tinere, ca se gandesc ca sunt pe abonamentul parintilor si atunci le e frica sa le vina vreo amenda acasa. Asa te fac sa le dai ce maruntis ai la tine ca sa scapi, si indiferent ce faci ei te jignesc fara motiv.



Răspuns la discuția Amenda STB fara proces verbal
Nu a venit nici o amenda, nici pe abonamentul de telefonie, nici la adresa de domiciu sau inclusa la impozit.

Am mai discutat cu diferite persoane care m-au contactat fiind in aceeasi situatie, se pare ca este o tactica a lor. Pentru ca nimeni nu sta sa isi bata capul cu sistemul din spate ei incearca sa fraiereasca cat de mult pot prin astfel de poveste, ca poate de frica unei amenzi mari sa te cauti prin buzunare si sa le dai o spaga.

Toate persoanele cu care am discutat mi-au spus ca am avut “norocul” sa ne intalnim cu o doamna controlor, cam 1,60m inaltime, pe la 40 de ani, blonda. Asta este tactica ei, urca in autobuz si in secunda 2 blocheaza taxatoarele, cauta “veriga slaba” si iti cere codul (pe care sunt sigura ca il introduce gresit special), dupa aceea iti zice nebunia cu amenda pe abonamentul de telefon, ca iti vine acasa, toate astea pe un ton foarte rastit. Cand o iei la intrebari ca sa intelegi si tu ce ti se intampla incepe sa te jigneasca, isi ascunde legitimatia, iti zice ca esti prost si iti explica o legislatie care nu exista, te pune sa cauti pe site-ul STB informatii inexistente si coboara din masina cu prima ocazie.
Azi la ora 18:55 m-am urcat in autobuzul 300, pana la locatia unde voiam sa ajung sunt mai multe linii de autobu pe care le pot lua din aceeasi statie. Pana am scos si deblocat telefonul si am trimis sms-ul pentru taxa de calatorie s-au urcat si controlorii la urmatoarea statie. Eu am trimis sms-ul cererea de bilet la 18:57 si fix in momentul in care ei au blocat aparatele am primit si codul de bilet.
Doamna care l-a verificat a zis ca este cod invalid si ca imi va veni amenda pe abonament. Mentionez ca nu mi-au cerut buletinul si nici nu au completat un proces verbal de fata cu mine in care sa treaca datele mele.
Am incercat sa ii explic situatia dar a inceput sa tipe la mine si sa ma faca mincinoasa si hoata. Cand i-am cerut sa imi arate si mie legitimatia si sa imi explice unde imi vine amenda daca nu am semnat procesul verbal m-a trimis sa invat legislatia si sa citesc pe site-ul STB.

Acum eu am cateva intrebari:
1. Amenda vine pe numarul de telefon de pe care am facut plata biletului? Adica va intra pe urmatoarea factura a abonamentului de telefonie?
2. De unde pot lua controlorii datele mele pentru a intocmi procesul verbal? Repet, nu am fost legitimata, controlorilor nu le-am aratat decat acel sma cu codul biletului.
3. Procesul verbal, daca cumva fac rost de datele mele, este valabil fara semnatura mea? Daca da, asta inseamna ca orice controlor care gaseste un buletin pierdut pe strada poate sa scrie acelei persoane amenzi pana isi face “norma”.
4. In cazul in care primesc acest proces verbal il pot contesta? Nicaieri pe site nu scrie ca biletul prin sms este invalid daca sms-ul care contine codul de validate vine dupa blocarea taxatoarelor din autobuz. Tot ce am gasit legat de amenzi se refera la legitimarea prin cardul de transport nominal.

Acesta a fost pur si simplu timing-ul in care functioneaza sistemul. In acele secunde de procesare echipa de controlori a blocat aparatele si se pare ca biletul meu nu mai era valid.