avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate Nela cazacu

Activitate Nela cazacu

Aveti dreptate. M-am interesat mai bine si am aflat ca ma voi alege cu dosar penal daca voi conduce. Multumesc pentru raspunsuri.
In urma unor incidente am ajuns la sectia de politie. La fata locului nu mi-au cerut permisul. Am mers in spatele masinii de politie 30 km, nu m-au oprit pentru a cere documentele. Dupa 15 minute de cand am ajuns in fata sectiei de politie mi-a cerut un act de identitate si permisul. Am inmanat buletinul iar permisul am refuzat sa il prezint pentru ca nu eram in trafic, nu ma aflam in masina pe locul soferului, eram pe strada. Cand am intrebat de ce are nevoie de permis mi-a spus ca vrea sa vada ca detin.. in conditiile in care avea datele mele si putea verifica in sistem. Cand mi sa inmanat procesul verbal mi s-a spus ca nu imi poate da dovada de conducere pentru 15 zile, nu am dreptul la dovada...
Buna ziua. Agentul de la politie mi-a suspendat permisul de conducere fara sa fiu oprita in trafic, fara sa ma aflu in masina in momentul in care mi-a cerut sa prezint permisul. Eram in fata sectiei de politie mi-a cerut actul de identitate si permisul de conducere. Am refuzat sa prezint permisul pentru ca nu eram in trafic. Eram pieton in acel moment. Sa intocmit proces verbal in care spune ca au suspendat permisul pentru ca am refuzat sa il prezint. Ce pot face in aceasta situatie? Multumesc