avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate Occu

Activitate Occu

Iar legat de debitele care ar tre sa fie mostenite din punct de vedere legal dar si moral nu mi se pare normal. Locatarii au platit intretinerea, administratora a fugit cu banii, societatea de utilitati a dat in judecata asociatia si a castigat evident pt ca asociatia nu avea dovada platilor, dar locatari aveau dovada platilor. Vina tot a asociatiei este pt ca dupa ce a pierdut in instanta fata de societatea de furnizare a apei ar fi tre sa o dea in judecata pe fosta administratora dar nu s-a intamplat asta. Din barfele auzite ar mai fi implicati si altii din bloc in aceasta speta si de aceea nu s-a mers mai departe in instanta. Dar nu ma las cu una cu doua
Documentele exista si sunt depuse la asociatie, doar ca ei nu iau masuri si ii lasa sa plateasca in ritmul lor, iar banii mei se devalorizeaza, ca sa nu mai spun ca din 800 de lei o singura persoana are sa imi dea 500 pt ca de un an si ceva nu a mai platit intretinerea si nu vor sa ia nici o masura.
Am facut adrese catre asociatia de locatari in care am adus la cunostinta necesitatea reparatiei hidroizolatiei la care am anexat fotografi si de asemenea le solicitam sa imi transmita in scris daca exista fond pt reparatia hidroizolatiei sau daca voi achita eu iar apoi ei imi vor restitui suma. Nu mi-au raspuns in scris ci mi-au confirmat verbal faptul ca nu au fonduri pt asa ceva si sa platesc eu ca imi vor recupera suma eventual. Contractul de reparatie a hidroizolatiei a fost favut pe numele meu deoarece eu am achitat. Toata lucrarea m-a costat 7500 de lei deoarece am refacut si hidroizolatia vecinei pt ca scurgerea de apa pluviala este comuna si se afla pe partea mea, adica apa de ploaie de la vecina se scurge la mine si firma nu mi-ar fi oferit garantie daca faceam doar la mine. Din suma achitata mai am de recuperat 800 de lei, dar nu suma in sine constituie o problema pt mine ci lipsa de implicare a asociatiei si faptul ca ei refuza sa respecte legea.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
Am vazut linkul dvs, foarte util, urmeaza sa le dau si eu aceasta hotarare a inaltei curti sa vedem ce mai motiveaza. Personal cred ca este putin din ambele, cred ca mint si nici nu stiu legea. Si o ultima intrebare, daca acestia nu vor sa respecte legea cui ma pot adresa, exista vreo autoritate in acest sens sau trebuie sa ii dau in judecata pentru a ii forta sa imi stranga si restul sumei ramase de recuperat de la ceilalti locatari dar si pentru a ii forta sa respecte legea si sa reinceapa sa stranga fondul de reparatii?
M-am exprimat eu gresit, poprirea este pe contul bancar al asociatiei, cont in care se varsa fondul de reparatii si de rulment. Din declaratiile verbale ale asociatiei pt ca la adresele scrise nu mi s-a raspuns, nu exista nici un fond strans si nici nu vor sa stranga datorita acestei popriri. Ei declara ca banii incasati se duc direct catre plata utilitatilor si al salariilor si nu vireaza nici un ban in contul bancar si de asemenea decalara faptul ca administratora nu isi asuma sa stranga un fond pe care sa il tina in casa asociatiei, pentru i-am propus si asa.
Asociatia de locatari din blocul in care locuiesc refuza sa stranga fond de reparatii, motivand faptul ca are conturile poprite. Vechea administratora ar fi fugit cu banii si nu ar fi achitat sumele datorate de asociatie catre furnizorul de apa. In consecinta am fost obligat sa imi reconditionez din fonduri propii acoperisul si nici dupa un an si nu am reusit sa imi recuperez toata suma investita. Actualmente scara blocului se afla intr-o stare deplorabila, in subsol exista apa si nimeni nu se implica. Doresc sa infiintez o noua asociatie de locatari doar pt scara in care locuiesc iar intrebarea mea este daca vom mostenii si aceasta poprire? Inteleg ca datoriile actuale celor de pe scara vor fi preluate de noua asociatie pe mine ma intereseaza de poprire si de aceea datorie. Daca exista o hotarare judecatoreasca pt poprire aceasta ar fi pe asociatia mama, nu? Daca aceasta poprire m-ar impiedica sa infiintez o noua asociatie, exista vreo cale legala prin care ii pot obliga pe cei din asociatie sa stranga acest fond de reparatii conform legi? Va multumesc si astept raspunsul dvs.