avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate Isabela Bica

Activitate Isabela Bica

Buna ziua!
Am câteva nelămuriri in ceea ce privește o disputa veche de familie.
Apartamentul in care bunica mea locuiește, a fost trecut pe numele tatălui meu și fratelui sau (asta s-a întâmplat in urma cu câțiva ani buni, dacă nu ma înșel in urma decesului bunicului meu). Din păcate, singurele persoane care o îngrijesc pe bunica-mea suntem eu și tatăl meu (tatăl meu o îngrijește de mai bine de 10 ani iar fratele sau nu își aduce niciun fel de aport financiar și nu și-a adus de când bunica-mea a făcut atacul cerebral, in anul 2006 și nici măcar înainte). Acum, bunica mea este diagnosticata cu dementa și Alzheimer, având nevoie de o persoana care sa o îngrijească in permanenta iar aceasta femeie este plătită de mine și de tatăl meu. Costurile administrative ale apartamentului și îngrijirii medicale sunt destul de mari iar, o data confruntat, fratele tatălui meu nu își dorește sa contribuie financiar la costurile aferente, ci își dorește doar cota parte de casa. Menționez ca este o persoana violenta, mai ales cu mine, dându-ma afara din casa (aproape făcându-mi brânci pe scări) deși, in absenta tatălui, care lucrează in străinătate, pentru a reuși acoperirea costurilor, eu am grija de costurile apartamentului și îngrijirile medicale ale bunicii.
Întrebarea mea este următoarea: este posibila acționarea in instanța a acestui individ violent, care nu-și dorește altceva decât banii aferenți jumătății de apartament, neavând absolut niciun aport financiar in ceea ce privește propria mama in ultimii 10 ani? Este posibila acționarea in instanța având toate dovezile financiare privind îngrijirea casei și a bunicii mele? Exista vreo modalitate de a minimiza costul jumătății lui de apartament in raport cu toate cheltuielile suportate de tatăl meu in ultimii 10 ani? Din păcate situatia este una destul de urata iar eu și tatăl meu dorim sa îl acționăm in instanța pe acest individ. Exista vreun fir de ata de care ne putem agata?
Va multumesc anticipat!
O duminica minunata!