avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1750 soluții astăzi
Forum Activitate Stoica Marius Robert

Activitate Stoica Marius Robert

Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
Pai, care rea credinta? Eu am asteptat acel plic in tot acest timp. Clar, imediat cum l-as fi primit as fi mers sa predau permisul.

Biscuite otravit a scris:

Domnii politisti mi-au spus ca trebuie sa primesc un plic acasa in urma caruia sa predau permisul, plic pe care nu l-am primit nici pana in ziua de azi dar in schimb am fost prins conducand cu trei saptamani inainte ca termenul de suspendare sa expire dupa spusele agentului, atunci avand permisul asupra mea. Mi-a fost retinut permisul, mi s-a eliberat dovada si intocmit dosar penal- da, este correct, intrucat nu aveati dreptul de a conduce pe drumul public, faptul ca nu l-ati predate neavand nicio relevanta. E ca si cum v-ati exercitat in drept pe care nu il aveati, temporar, insa nu il aveati!
Faptul ca nu l-ati predate de bunavoie la Udristei/ la alt sediu al Politiei denota mala fides ( rea credinta), faptul ca nu l-ati predat in materialitatea sa neavand nicio relevanta, doar va subliniaza reaua credinta.


Rog a fi ajutat cu un sfat (parere)
Voi povesti cat mai pe scurt faptul ca am fost inregistrat cu aparatul radar in localitate cu 128km/h fapt care a dus la suspendarea permisului dar nu il aveam asupra mea. Domnii politisti mi-au spus ca trebuie sa primesc un plic acasa in urma caruia sa predau permisul, plic pe care nu l-am primit nici pana in ziua de azi dar in schimb am fost prins conducand cu trei saptamani inainte ca termenul de suspendare sa expire dupa spusele agentului, atunci avand permisul asupra mea. Mi-a fost retinut permisul, mi s-a eliberat dovada si intocmit dosar penal. Permisul l-am obtinut in Ro in urma cu 13 ani dar l-am schimbat in Uk deoarece muncesc acolo. Intrebarea mea e daca pot face ceva sa il primesc inapoi pana la finalizarea dosarului si care ar fi finalizarea la toata povestea asta. Problema e ca eu chiar nu am stiut ca, cu toate ca nu am primit acea instiintare pt predarea permisului, nu am dreptul de a conduce. Eu asteptam plicul ca sa merg sa il predau.