avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate Rcpreda

Activitate Rcpreda

Aceeasi problema si la mine. Cei de sus foarte galagiosi, cel de jos are o javra pe care o lasa in casa si dupa ce pleaca la serviciu, la ora 6 dimineata, inepe concertul. Din pacate, traim in Romania si orice am incercat, pe cale legala, nu am reusit. La institutiile care ar fi trebuit sa-mi rezolve problema m-am lovit numai de oameni obtuzi cu un IQ mediocru, slab calificati, fara initiativa si cu eterna scuza: nu putem face nimic.

Off records: nu iti imaginezi ce poate face o minge de basket si un chef nebun de sport pe la 3.00 AM
Cu ce te-a ajutat legea 196 sau ma rog care articol? Poti sa detaliezi putin ce anume poti sa faci la DSV si DSP?

Onshop a scris:

La sfatul unui politist, am mers pe legea 196/2018 la politie, asociatia de locatari, DSV, DSP, Protectia Animalelor, Protectia Copilului. Incep sa se miste lucrurile.

Si, ca sa fie mai simplu, am aflat ca acesti chiriasi nu au contract de inchiriere inregistrat la ANAF. Oricat nu as vrea sa ii fac rau proprietarului...

Aceași problema si la mine de 2 ani! Nici pana acuma politia/politia locala nu a rezolvat nimic! Am un caine care este lăsat nesupraveghiat si incepe sa latre la 6.30 dimineata. Dupa doi ani si plangeri peste tot cu semnaturi de la vecini sunt in aceasi situatie. Am si un bebe de 8 luni care incepe sa fie afectat de latrat! Oare copilul meu nu are dreptul la liniste?

Solutia: o mama de bataie propietarului cat de curand ca sa fie treaba treaba! Ce pedeapsa pot sa primesc daca il rupe pe ala cu bataia? La un moment te gandesti si la siguatia asta, dupa 2 ani de stres in care nimeni nu iti rezolva nimic pe baza legala!
Daca nu poti sa limitezi faptul ca cineva sa detina un animal, ceea ce mi se pare normal, oare nu poti sa il limitezi macar sa nu il lase nesupraveghiat???

Oare incompetentii din politie nu stiu sa rezolve decat cazuri legate de marar si patrunjel?

Traim intr-o tara de rahat cu legi de rahat facute de incompetenti! S-a ajuns ca un caine sa aiba mai multe drepturi ca un om. Nu ne ramane decat sa emigram, cea mai buna solutie pentru viitorul copiilor tai. #vangura