avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Activitate Gabrina

Activitate Gabrina

Buna ziua, va multumesc pentru timpul acordat. Am luat la purificat contractul de vanzare-cumparare (mi s-a inmanat duplicatul) intre tatal meu si nepotul sau.Vreau sa citez urmatoarele, ceea ce este scris in acest contract:
1. "Imobilul ce face obiectul prezentului contract de vanzare-cumparare se evalueaza conform studiului de piata comandat de Camera Notarilor Publici, la o valoare de 59.244,09 LEI.
2."Pretul acestei vanzari este de 40.000 LEI, pret pe care eu vanzatorul, l-am primit integral in numerar."
Intrebarea mea este urmatoarea:
De ce s-a vandut imobilul sub pretul pietei? In acest caz contractul mai este valabil?

Multumesc frumos din suflet si va astept cu un raspuns.
Tranzactia a avut loc pe 20 sept ac, iar tatal meu a decedat pe 11 octombrie
Nu vreau sa dovedesc contrariul, eu vreau doar sa stiu daca toata suma platita in numerar contravine sau nu legii ?plata a fost facuta intre 2 persoane fizice
Buna seara, multumesc pt mesaj . Ingrijorarea mea era daca este legal ca sa faca plata numai in numerar pentru cei 40.000 lei.Este legal acest lucru?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Daca in contract se specifica acest fapt (achitarea in numerar) este GREU sa dovediti contrariul.
Ca sa aflati ce bunuri financiare (bani) existau in conturi, la dezbaterea succesiunii solicitati notarului sa intrebe bancile.

Suma
Buna ziua, am sa va detaliez cat se poate de bine problema prin care trec, in speranta ca voi primi un sfat ca sa pot actiona mai departe,este vorba de mostenirea succesorala.Tatal meu a decedat acum 2 zile, el avand 2 copii, eu si fratele meu, ceea ce inseamna ca suntem urmasi de gradul 1.
Inainte se decedeze a spus ca imi va lasa mie casa de la tara in care locuia.Ceea ce nu s-a intamplat, a lasat-o printr-un contract de vanzare-cumparare unui nepot, urmas de gradul 2.Ceea ce mi se pare dubios este faptul ca in contractul de vanzare-cumparare,(adica intre 2 persoane fizice) defunctul si nepotul lui, imobilul a fost vandut la pretul de 40.000 LEI achitati in NUMERAR la data semnarii contractului de vanzare-cumparare. Din cate am vazut legea spune ca suma de plata achitata in numerar intre 2 persoane fizice nu poate fii mai mare de 10.000 lei pe zi.In acest caz restul sumei ar trebuii sa fie achitat printr-un instrument bancar.
Si daca cei 30.000 lei ar fii fost achitati prin virament bancar, suma ar trebuii sa apara in contul bancar al tatalui meu? Este legal acest contract de vanzare-cumparare?
O alta intrebare este cum putem afla ce bunuri avea tatal nostru, inainte de a deceda, inclusiv disponibilitatea contului bancar.

Va astept va rog frumos cu un raspuns.