avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Activitate cineartcom

Activitate cineartcom

Răspuns la discuția Abuz al politiei comunitare
Din cite am scris in primul rind modul in care am fost abordat, tonul pe caare mi s-au adresat ,faptul ca nu sint de la Politia Rutiera ca sa opreasca masini in trafic , numarul de agenti si masini care au fost de fata (parca asi fi fost un criminal) . faptul ca pina la sosirea celor solicitati de mine prin apelul de urgenta 112 nu mi s-a dat voie sa imi continui drumul(20-25 de minute)si nici nu mi-sa adus la cunostinta faptul pentru care am fost oprit si legitimat in acest mod demn de filmele made in C.C.C.P..
In data de 18.05.2008 in jurul orelor 23:15 ma aflam la volanul autoturismului ruland in jurul sensului giratoriu din parcul Libertatii, in fata mea rula un autoturism marca Logan apartinind Politiei Comunitare Satu Mare. La un moment dat in dreptul treceri de pietoni din fata Catedralei Romano Catolice autoturismul logan din fata mea s-a oprit acordind prioritate unui cuplu de tineri care erau angajati pe trecerea de pietoni dinspre Catedrala spre parc.dupa ce acestia au efectuat trecerea si vazind ca autoturismul din fata mea nu se pune in miscare am vrut sa dau putin in spate sa pot sa il ocolesc, cind am vrut sa incep manevra de ocolire in spatele meu la o distanta foarte mica sa oprit inca un autoturism marca Logan apartinind tot Politiei Comunitare. Simultan loganul din fata mea a dat si el cu spatele ne mai lasindu-mi posibilitatea de a misca autoturismul, dupa care masina in care ma aflam a fost inconjurata de 6-8 agenti comunitari.La geamul autoturismului din dreapta a batut un agent care fara sa se prezinte mi-a cerut un act de identitate, iar la geamul din stinga care era coborit era un sef de serviciu imbracat in civil si care se afla inafara orelor de serviciu,care mi-sa adresat pe un ton « amenintator « ‘’Ce faci Nicule am impresia ca vrei sa ai probleme cu mine ‘’.L-am intrebat care este problema si de ce ma ameninta si in special de ce m-au oprit in trafic deoarece stiu ca nu au aceasta atributie. Mi-a raspuns ca face ce vrea si ma invinuit cum ca a-si fi urmarit autoturismul Logan din fata mea care sa oprit la trecerea de pietoni. I-am cerut sa imi faca loc pentru a putea sa imi continui drumul iar el mi-a spus ca imi voi contimua drumul cind ma va lasa el. In jurul orei 23:35 aflindu-ma tot acolo cu autoturismul imobilizat, am sunat la 112 iar fupa ce am fost redirectionat catre politie ,am relatat politistului care a raspuns apelului cele intimplate si mi-a cerut sa am rabdare ca va trimite un echipaj de la rutiera.Dupa inca 5 minute a si venit un echipaj de la rutiera care au coborit din masina si au inceput sa discute cu respectivul sef de serviciu. In acel moment am coborit din autoturism si mi-sa adus la cunostinta ca sint liber sa plec.Dupa ce mi-sa facut loc, am pus autoturismul in miscare si am mai facut doua ture de sens giratoriul, la cea de a doua tura de sens giratoriu am fost oprit de data aceasta de Politia Rutiera care m-a testat cu aparatul etilotest ,dupa care am fost lasat sa imi continui drumul.
In tot acest timp (20-25de minute) cit am fost retinut abuziv fara nici un motiv de catre Politia Comunitara in jurul nostru s-au oprit mai multi trecatori si s-au oprit sau au incetinit mai multe autoturisme fapt care mi-a lezat onoarea si demnitatea si mia fost incalcat dreptul la libera circulatie de catre angajatii Politiei Comunitare
Prietena mea este si ea angajata a politiei comunitare si in urma cu aproximativ doua luni a avut un conflict de munca destul de sever, (de atunci fiind terorizata permanent la serviciu)ajungindu-se pina la a fi cercetata in comisia de disciplina(tot abuziv, ulterior facind contestatie fata de decizia incorecta a comisiei de disciplina atit primariei cit si instantelor competente) , iar comportamentul agentilor din seara asta cred ca a avut un caracter de razbunare fata de mine si de ea.
Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuit in legatura cu calea ce ar trebui sa o urmez impotriva acestei insitutii