avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Activitate Eu contest

Activitate Eu contest

Buna ziua,

vreau sa aflu daca sunt victima unui abuz din partea politiei rutiere, care mi-a suspendat carnetul pentru viteza. In timpul procesului mi s-au prezentat pozele care fac dovada vitezei cu care am circulat si am observat ca toate pozele contin litera "T" in coltul din stanga jos. Am inteles ca aceasta caracteristica face dovada faptului ca aparatul radar se afla in faza de autotestare, fapt ce duce la nulitatea probelor in justitie.
E cineva care poate sa confirme informatia? Puteti sa imi dati cateva sfaturi utile pentru a ma folosi de aceasta informatie.
Răspuns la discuția Poze radar - probe in proces
Stie cineva cum este inscrisa pe poza dovada ca s-a efectuat autotestarea aparatului radar? Eu am reusit sa ma uit scurt peste pozele atasate in dosar si am remarcat ca toate contin litera "T" in coltul din stanga jos.
Se pare ca litera T vine de la test si ca este afisata pe monitor/poze doar in timpul autotestarii aparatului. Imi poate confirma cineva?
Buna ziua,

Apelez la sfaturile voastre pentru a lua o hotarare de a continua sau nu procesul cu politia Prohova.
In Februarie am fost oprit pentru depasirea vitezei in localitatea Breaza unde limita de viteza este de 70 km/h. Deoarece am fost inregistrat circuland cu 124 km/h mi s-a suspendat carnetul (+54 km). Pe procesul verbal am declarat ca “nu cred ca am circulat cu viteza mentionata mai sus” si am facut contestatie ajungand la judecatoria Campina.
In cadrul procesului am cerut probe politiei si in ultima faza mi s-a permis o scurta verificare a certificatelor politiei si a pozelor radar vreo 10 min inainte de proces (nu mi s-a permis luarea probelor spre analiza amanuntita). Intre certificate se afla si certificarea modelului de radar care evidentia marja de eroare a inregistrarilor, care este (la radarele aflate in miscare) de 4%.
Asadar 124 km/h – 4% = 119 km/h. Deci nu am depasit viteza cu mai mult de 50 km/h ci cu 49 km/h!!
Din pacate in dosar a mai fost atasata si intampinarea politiei in care se mentioneaza ca am circulat ci 127 km/h (desi procesul verbal este intocmit cu 124 km/h!!!) si s-au atasat si poze in acest sens. Se pare ca judecatoarea din Campina a luat in considerare aceste inregistrari care NU sunt mentionate in procesul verbal.

E normal sa accepte pozele cu 127 km/h ca probe, daca in procesul verbal politia a trecut 124 km/h?????