avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate Claudiu Mușat

Activitate Claudiu Mușat

Discuție Situație
Sunt căsătorit de 12 ani cu soția mea , având împreună o fetiță de 5 ani. Soția mea pe fondul unor probleme de natură psihologică ( zic eu, ca să nu spun psihică ) a devenit o persoană dezinteresată de viața de familie (are un job bine plătit și consideră că nu trebuie să mai facă nimic ) și în același timp are manifestări foarte violente în prezența copilului. Țipă foarte tare din motive minore,vorbește foarte vulgar, tranteste, distruge lucruri din casă ( toate în prezența copilului ) și în același timp pozează în victimă, mințind și spunând că eu o agresez ( motivandu-și astfel reacțiile), inclusiv a sesizat poliția o dată, polițiștii veniți la fața locului constatând că au fost chemați fără motiv . Motivul real este acela că ea și-ar dori să ne despărțim ( în sensul în care își dorește ca eu să părăsesc domiciliul conjugal,îndepărtîndu-mă de copil) , iar eu nu vreau să îmi părăsesc copilul. Sunt convins că dacă aș pleca, copilul ar avea de suferit, ea ( soția mea )fiind o persoana foarte neglijentă și iresponsabilă în viața de familie (și nu numai) , nervoasă mai tot timpul și cum am spus de multe ori cu manifestări violente .Dețin probe ( foto, audio, video ) care susțin spusele mele și care demonstrează că manifestările ei nu sunt doar față de mine, fiind aceleași și față de fetiță, ele (manifestările, au apărut odată cu nașterea copilului cu toate că soția mea susține că îl iubește mult) În același timp menționez că și situația mea personală e destul de complicată neavând rude care să mă susțină și nici un alt domiciliu stabil în care m-aș putea muta dacă aș divorța și aș cere custodia fetiței. Ce mă sfătuiți să fac ?