avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate Tina24

Activitate Tina24

Am scris gresit - custodie comuna cu drepturi restranse.
Asa ceva se poate?
Buna ziua!
Sa va prezint datale problemei inainte sa pun intrebarea
- urmeaza sa divortez (in cateva saptamani incepe actiunea in instanta)
- la mijloc este si un copil
- eu si copilul locuim in Franta, tatal in Romania
- initial am vrut un divort de comun acord (cu greu l-am convins pe el sa fie de acord, nefiind dispus sa discute cu mine si avocatul la inceput)
- de Craciun ajung in tara si am convenit cu el sa las copilul la el din data de 26 pana pe 29-30.
- apoi am aflat ca de fapt vrea sa vina la aeroport (21 dec) si sa ia copilul cu forta pana pe 29-30 dec - citez " sa vezi ce ma duc la aeroport si iau fata si i-o aduc pe 29, si asta fara sa ii spun."
Informatia am aflat-o de la alta persoana.
Ideea e ca nu am incredere sa mai las copilul la el. Noi stabilim ceva si el are de gand sa faca altceva.
Are o amanta - care este o prientena de familie din partea mea - Tipa e casatorita. Ei doi tocmai au distrus inca o familie (a ei)
Ca si antecedente - el a vrut sa se sinucida atunci cand a aflat ca vreau sa divortez. Am martori ca a incercar.
Starea lui psihica nu este una ok, chiar el o spune in discutiile cu amanta.
Motivul pt care eu am plecat de langa el: agresiune psihica si verbala.
Si acum intrebarea.
Credeti ca pot cere in instanta custodie unica
Sau macara o custodie comuna dar cu drepturi restranse ( vazut copil o data pe an, sa nu am nevoie de procuri din partea lui pt calatorii , pasaport, buletin. Daca vrea sa viziteze copilul, sa vina la domiciliul lui)
Credeti ca este posibil?
Multumesc!
Tina