avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1619 soluții astăzi
Forum Activitate JinJinnn

Activitate JinJinnn

Discuție Fals in acte
Buna ziua,

In primul rand sper ca am nimerit forumul, nu am mai postat pana acum pe acest site.
In urma cu cateva luni am participat la o sedinta de consiliu local in localitatea unde am domiciliul. Nu sunt consilier local in consiliu, am participat pentru ca aceste sedinte sunt publice. Unul dintre consilierii locali nu a fost prezent la sedinta respectiva din motive personale. Totusi, pe procesul verbal incheiat pentru sedinta respectiva si care a fost incarcat pe site-ul primariei figureaza ca toti consilierii au fost prezenti, si ca acel consilier care a lipsit a votat pentru un proiect de hotarare, lucru imposibil din moment ce acesta a lipsit. Acest proces verbal a fost semnat de presedintele sedintei si contrasemnat de secretarul comunei. Din ce am inteles, aceasta ar fi o practica des intalnita astfel incat consilierii sa isi poata incasa indemnizatia chiar daca lipsesc de la sedinte.
As dori sa stiu cum se poate proceda pentru ca aceste persoane sa fie trase la raspundere pentru faptele lor si in ce categorie se pot incadra aceste fapte(fals in acte, fals in acte in forma continua etc.)
Multumesc.