avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1393 soluții astăzi
Forum Activitate DaNieLa2019

Activitate DaNieLa2019

Va multumesc pentru raspuns.
Da, bunica este cea mai rea femeie pe care am intalnit-o in viata asta, sotul nu este nici el mai prejos...mi-a fost greu sa incerc sa fac ceva cand era copilul mic, dar acum am ajuns la limita si vreau sa rezolv!! dar si fara riscuri sau pericol !! Daca acum de exemplu noi a-m divorta si a-m declara domiciliul copilului momentan tot acolo la tatal lui, eu ca mama voi plati pensie alimentara? Si la anul cand va fii major poate veni sa stea cu mine pur si simplu? Nu mai exista alte proceduri? Nu se mai aplica chiar si la copil major, perioade de vizita ptr tata etc?? Vreau sa stiu exact cum sa procedez inainte de a face ceva, ca nu vreau sa ma risc si vreau sa fie copilul bine!! Copilul momentan e ok, incearca sa reziste acolo chiar si pana e major, dar atunci vrea sa plece 100% de la ei.

Am inteles. Eu vreau si in Instanta, dar stiu ca dureaza foarte mult si ma gandesc ca pana atunci, deja copilul devine si major si de asta ma gandeam ca divortam repede si copilul dupa aceea va veni la mine singur, ca va avea putere de decizie.

Intr-o problema de genul acesta banuiesc ca trebuiesc si multe dovezi sau martori. Martori ar fii destui, nu imi fac probleme, dar copilul ar putea si sa incerce sa inregistreze eventual discutiile de acasa, eventualele amenintari, dar nu stiu cat este de ok, si mi-e si teama ptr siguranta lui !!
Va multumesc pentru raspuns.
Eu am plecat dupa o zi plina de scandaluri, pentru ca ei (sotul si soacra) doar asa stiu sa "rezolve" lucrurile, insa pe baiat nu m-a lasat sa il iau, nu am avut ce sa fac. Acum raman la parintii mei, acolo nu ma mai intorc pentru ca am fost oricum chinuita 18-19 ani, am ajuns la limita!! Dar vreau sa imi iau si baiatul, legal, fara probleme etc. El nu vrea sa stea cu ei, nu ii suporta, dar nu are ce sa faca el singur. Tatal poate deveni si agresiv...Voiam sa divortez cat mai repede sa scap de orice legatura cu el, insa chiar si la notar am inteles ca se va pune problema domiciliului copilului, el crede ca doar divortam si atat. Copilul crede ca il va tine acolo cu forta si dupa 18 ani :)) Doar de mine voiau sa scape... Eu vreau sa rezolv in asa fel incat sa il iau legal, sa se incheie totul cum trebuie si vreau sa stiu ce masuri se iau atunci cand va incepe sotul sa se opuna, sa ameninte etc! Ca stiu deja ca asa va face!
Buna ziua,
As dori va rog mult sa ma ajutati cu o informatie. Copilul meu urmeaza sa faca anul viitor 18 ani, insa acum eu si tatal lui vrem sa mergem la notar sa divortam. Mentionez ca eu m-am mutat la parintii mei, iar copilul a ramas la tatal lui (iar in locuinta mai este si mama lui) pentru ca nu ii lasa sa plece, m-a lasat doar pe mine. Daca pana la varsta majoratului ramane situatia asa, el sa stea acolo si noi parintii sa divortam, la anul cand va fii major poate pleca? Il mai poate tine cu forta? Sau poate lua decizii singur si nefortat de nimic?!
Va multumesc frumos!
Astept cu nerabdare un raspuns.