avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate csoreanu

Activitate csoreanu

Buna ziua - am un colet care vine din strainatate cu DHL-ul, mi s-a comunicat ca nu se poate face vama pentru ca, din cele doua produse din colet, unul este cu valoare zero (e un bonus) si, in plus, e cu shipping free, deci tot zero. Aparent, daca valorile sunt "zero", nu se poate face vamuirea, deci.... mi s-a cerut, in mod repetat, sa ofer "factura corecta". Am oferit toate datele solicitate, incepand cu factura de la producator, emisa direct de pe site, cu numar de order; extrasul de cont din RO ca sa se vada suma plecata cu acte in regula; autorizatii si imputerniciri. Si tot nimic.

Ce solutie am? In afara de a insista, in logica (cred eu) normala, ca trebuie sa fie si solutii de vamuire pentru colete cu shipping gratuit sau care includ produse bonus. Ca sa fie clar, discutam de un produs-bonus de 25 dolari, la cumparaturi de 377 de dolari. Nu cred ca se blocheaza lumea in astfel de situatii, iar eu nu pot cere de la expeditor o alta factura, cu alte valori, doar pentru faptul ca vama din RO nu accepta ca jumatate din aceasta lume ofera si shipping gratuit.

Va multumesc anticipat. // C.S.