avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate Christinna99

Activitate Christinna99

Buna ziua! Luni, 11 noiembrie 2019, a fost prima mea zi de lucru intr-o firma care m-a recrutat recent. Conditiile si mediul de lucru pe care le-am gasit nu au corespuns catusi de putin cu ceea ce mi s-a prezentat in cadrul procesului de recrutare, asadar, am decis sa nu mai pierd timp pretios si in cea de a treia zi de lucru, mi-am manifestat verbal dorinta de a demisiona.
Contractul de angajare mi-a fost intocmit pe perioada nedeterminata, cu 3 luni perioada de proba. Stiu ca in interiorul perioadei de proba angajatul are dreptul de a demisiona fara a mai fi tinut sa indeplineasca preaviz. Angajatorul mi-a urat succes, spunandu-mi ca nu este necesara semnarea vreunui act demisie, cerere etc., ceea ce mi s-a parut dubios. Din ceea ce stiu eu, nu exista demisie, in perioada sau in afara perioadei de proba, fara o notificare scrisa care sa serveasca drept dovada a desfacerii unui contract.
Ceea ce as vrea sa stiu este urmatorul lucru: exista posibilitatea ca angajatorul sa ma fi indus in eroare cu rea intentie in aceasta privinta, pentru a putea ulterior sa-mi deschida dosar de abatere disciplinara pe motiv de absente nemotivate? Consider ca acest contract ramane valabil in lipsa unui act care sa constate desfacerea lui