avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandraAlexandra23

Activitate AlexandraAlexandra23

Buna ziua,
As dori sa stiu si eu daca se mai ofera fonduri nerambursabile pentru infiintarea unei gradinite la oras.
alexandraenistor@gmail.com
Multumesc.
Am semnat in luna mai 2019 in contract de promisiune de a achizitiona un apartament cu 2 camere cu finalizare decembrie 2020. Contractul a fost valabil 3 luni timp in care dezvoltatorul si-a angajat promisiunea de a obtine autorizatia constructie si apoi sa ne cheme la semnarea antecontractului.
El a primit autorizatia dupa 3 luni de la semnare la sfarsitul lunii August. Ne-a contactat acum 2 saptamani sa mergem la semnare si am cerut o extensive de timp sa putem analiza draft antecontract deoarece am lasat o procura unei persoane apropiate sa semneze in numele nostru.
Au sunat imputernicita si ea le-a communicat ca nu se poate prezenta pana cand nu primeste acordul nostru iar apoi au inceput sa agreseze la telefon spunand ca vom pierde depozitul daca nu mergem sa semnam iar aceeasi replica a avut-o cand am propus sa mergem la alt notar pentru semnare, notarul lor nefiind valabil la data propusa de noi. Nu le-a placut ideea desi In draft antecontract specifica ca poti alege alt notar strict in cazul in care are pret mai mic. A spus ca dezvoltatorul nu lucreaza cu alti notari si putem cauta alt apartament daca acesta este cazul.
Am cerut prin email extras Cf, act de proprietate, planul proiectului si numele constructorului. Nu au dat aceste informatii, au spus ca vor fi puse la dispozitia noastra la notar in ziua semnarii desi am explicat ca vom avea imputernicit si avem nevoie de acte In prealabil sa le trimitem la avocat pentru analiza.
S-au aratat foarte deranjati si a doua zi de la discutii compnia de imobiliare care reprezinta dezvoltatorul a sunat si au spus ca ei nu cred ca ne putem intelege, ca noi am incercat sa tragem de timp desi nu este asa. Noi am asteptat din mai pana acum intelegandui pe ei ca mai dureaza autorizatia si procesul. Au spus ca din aceste motive reziliaza contractul si ne vor trimite o notificare si banii de depozit inapoi desi Noi am vrut sa continuam discutiile si nu am considerat ca este un motiv juridic.
Am primit astazi notificare - doar un email care spune ca acel contract de rezervare a fost rezolutionat de dreapt si chitanta ca plata a fost efectuata. Noi am semnat contractul cu firma dezvoltatorului dar notificarea nu a venit de la dezvoltator semnata Ci de la agentia de imobiliare cu care lucreaza.
Nu au trecut aceeasi motive invocate la telefon, nimic. Doar ca s-a rezolutionat de drept.
Nu inteleg daca au dreptul sa ia asemenea decizie doar pentru ca ‘exista probleme de comunicare’ care de fapt nu le-au trecut in notificare.
Apartamentele de atunci si pana acum s-au scumpit iar la momentum de fata daca vrem da rezervam la alt dezvoltator automat pretul este mai mare si termenul de predare mai lung.
Se poate face ceva pe cale legala in aceasta situatie?