avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate labuscapaul

Activitate labuscapaul

Buna ziua, am urmatoare speta:
Gradina impartita pe 3 loturi ( 346,347,348) – titluri de proprietate falsificate/neconforme
Avand in vedere ca pana acum nu ne-a deranjat nimeni , totul a ramas neschimbat, recent au aparut niste probleme cu vecina care muta hotarul la noi in curte, iar noi nu avem acte. Bunica mea locuieste singura la 450 de km de noi.
Istoric:
Parintii bunicului meu au decedat in 1944 si 1970, lasand ca zestre bunicului meu gradina.
Pana in 1989:
Bunicul meu a construit o casa in 1967 pe parcela 348.
Sotia bunicului meu l-a trecut pe fratele bununicului (Gheorghe) ca proprietar pe parcela din mijloc (347) ca lot ajutator.
Dupa 1989:
Bunica a platit o suma de bani si a cumparat 700 mp de la primarie (pe parcela unde avea casa pe parcela 348, aceasta avand in totalitate 2500mp). Din pacate nu am mai gasit chitanta doveditoare, dar in evidentele primariei apare o mentiune privind 700mp, dar nu este trecuta proprietara .
Fratele bunicului meu - Gheorghe, cu o adeverinta de la primarie (poate modificari in registrul agricol) a vandut atat parcela 347, cat si parcela 346. Bunicul cand a vazut, l-a dat in judecata, Gheorghe a rascumparat imediat terenul, iar in timpul procesului primarul i-a facut titlu de proprietate in baza legii 18 pe cele doua parcele, bunicul meu pierzand procesul. Din sentinta pe care am studiat-o, obiectul procesului a fost partaj, insa nu s-a decis nimic in privinta multor terenuri si documentelor doveditoare fiind facuta ca in 1995. Din ce am observat a ramas definitva, dar din ce am inteles judecatoria suceava a retrimis spre judecare procesul, dar intre timp bunicul meu a decedat si nu s-a mai intamplat nimic cu el.
Tot fratele Gheorghe a scos un titlu de proprietate pe parcela 348 in care el,sora lui si bunicul meu figureaza ca proprietari.
Documente justificative pe care le am in original, care au fost folosite la proces, insa nu au fost luate in seama:
Adeverinta eliberata de primarie unde se adevereste ca bunicul meu detine parcela 346 si 348.
Inca o adeverinta de la primarie care precizeaza acelasi lucru.
Adeverinta de la primarie care precizeaza ca mama bunicului (decedata in 1970) nu figura cu bunuri.

De la primarie (2022):
Pe rolul fiscal pe care l-a continuat, bunica figura cu un nume usor diferit, poate fi un typo. Din Elena, au trecut-o Elenai.
Am cerut adeverinta din registrul agricol-> bunica utilizeaza “cu titlu gratuit” parcela 348 ce are 2500 mp, casa de pe teren o detine, iar pe o foaie matricola de rol fiscal apare odata inregistrata cu 700mp, iar apoi inca 2000 gradina.
Am cerut istoric de rol fiscal, iar la primarie mi-a fost prezentat registrul agricol din 1960, unde capul gospodariei era mama bunicului si toate terenurile corespundeau cu titlurile de proprietate intocmite de primarie fratelui Gheorghe. Nu am primit istoricul pe fiecare an pana a murit bunicul in 2004, mi s-a spus sec, ca pe baza la registrul asta s-au acordat titlurile de proprietate. Cu toate ca bunicului meu, aceasi primarie i-a eliberat adeverinte in 1990-1992 precum ca detine parcelele 346 si 348.
Am mai multe chitante fiscale privind plata impozitului inainte de 1989 pe numele bunicului meu unde pe parcurs i s-a schimbat numarul de rol de 2-3 ori.
Precizez ca a trebuit sa sun de multe ori pentru primirea documentelor de mai sus, aproape toate depasind termenul de 30 de zile, tin sa precizez ca este o comuna cu 3000 de locuitori.
Cand am prezentat speta noului primar, ne-a indrumat sa facem mostenirea pe o treime lotul 348, pentru ca “este mai usor cand bunica este in viata”.
Intre timp am mai aflat ca mostenitorii fratelui Gheorghe (4 la numar) doresc sa imparta mostenirea, iar mie mi se rupe sufletul sa o vad pe bunica mea la 79 de ani scoasa din casa in care a trait, pe care a construit-o, intretinut-o samd. Asta suplimentar vecinei ce o injura in fiecare zi, si care isi muta gardul in curte ei, dupa ce i-a distrus si recolta de pe noul ei teren.

Ma gandeam sa cer anularea titlurilor in baza actelor pe care le-am strans.
Titlurile pot fi anulate in parte? sau sunt nule absolute?
Am sanse?
Cat ar dura?
Cat costa ?
Dupa anularea titlurilor cum pot intra in posesia gradinii?
Pot fi anulate titlurile la 25-28 de ani de cand au fost intocmite?

Va multumesc din suflet pentru ajutor !