avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Activitate QTO

Activitate QTO

Răspuns la discuția Amenda neprezentare acte
Ok. Niciodata nu am zis ca nu as fi gresit insa faptul ca primesc un avertisment si mai si trimit pe cineva sa imi aduca actele , noaptea, cred ca e suficient ca sa ma "sesibilizeze" pentru viitor. Se justifica plata a 150 ron pentru ceea ce am facut? Daca da, ok. Eu platesc la circa financiara. El cum plateste?
Răspuns la discuția Amenda neprezentare acte
Multumesc pentru raspuns.

PV nu pare la prima vedere sa iaba ceva in neregula. Nu stiu daca se poate uploada aici o imagine, pentru ca as putea posta spre analiza PV-ul scanat.
Daca fac plangere, termenul de plata "ingeata" pana la pronuntarea instantei? Exista un document care sa certifice acest lucru?

Plata amenzii ar putea fi catalogata si ca un element de buna credinta. Ideea e ca nu vreau sa platesc pana la urma 300 ron pentru ca o doamna casiera de la circa financiara nu vrea sa inteleaga ce si cum s-a intamplat.

Partea cu "plimbatul" este jenanta pentru ca prietenul meu a facut acest drum pentru mine si nu pentru ca domnului politist sa ii fie mai usor sa ma amendeze. Felul in care organul de control s-a purtat, mie cel putin, mi s-a parut putin sfidator. Am avut o discutie foarte civilizata si cat se poate de serioasa din partea mea si ma asteptam sa primesc acelasi lucru inapoi. Normal ca nu am de gand sa ii cer socoteala daca se admite cererea mea de anulare a PV intrucat scopul deplasarii prietenului meu a fost atins. Daca insa actiunea mea nu are succes se pune intrebarea: De ce domul agent nu mi-a zis sa mergem la sectie (pt ca as fi acceptat) si ca nu exista alta cale decat aceasta, iar in schimb mi-a trimis prietenul sa imi aduca actele? Nu este aceasta o sfidare? La intrebarea mea " De ce mi-ati mai zis sa mai aduc actele daca tot imi dati amenda?" domul politist a raspuns : "ca nu va aveam datele sa va dau amenda" ori pentru asta regulamentul spune ca trebuie sa se mearga la sectie si nu sa trimiti terti la plimbare.

Ce parere aveti?
Buna ziua.

Va cer un sfat de specialitate. Ieri noapte in jurul orei 1 am plecat impreuna cu un prieten sa il duc acasa. La un moment dat pe o strada laturalnica din Bucuresti ma opreste un filtru al politiei. Vine agentul se prezinta si cu un etilotest in mana ma anunta ca m-a oprit pentru o verificare de rutina a alcolemiei. Imi cere actele si in acel moment imi dau seama ca din graba in care am plecat am uitat sa imi iau actele. Am prezentat doar certificatul masinii, iar domnul politist imi spune ca sunt in afara legii si ca trebuie sa ma identifice si sa imi dea amenda pentru ca nu am actele la mine. Atunci il intreb: daca eu raman aici cu dv-stra si merge prietenul meu (care era cu acte in regula) pana acasa sa vi le aduca, atunci intru in legalitate? Imi spune sa facem asa. Pleaca prietenul aduce actele in cca 15-20 minute. Intre timp ma da prin statie dupa datele verbale pe care le-am furnizat agentilor. Cand vine prietenul ii arat actele, imi spune ca totul e ok si imi da amenda 300 ron cu plata 150 ron in 48 ore conform (citez din memorie) art 147 OUG 195/2002 si atr 101? OUG 195/200?? ca nu se mai intelegea ce scrie. Am discutat cu el si i-am zis ca nu mi se pare corect sa fiu amnedat deoarece am prezent actele iar gravitatea faptei mele este f mica si merit un avertisment. Am cerut sa se mentioneze ca am prezentat actele in 20 minute am semnat pentru luare la cunostinta si am luat PV.

Intrebari:
-Pot sa fac plangere pentru a cere transformarea in avertisment a amenzii?
-Ce sanse am?
-Sa platesc sau nu? Imi primesc banii inapoi daca se aproba plangerea?
-Plangerea se face la tribunal sau la sectie?
-Cele 48 ore pentru plata amenzii curg incepand cu ora 00.00 a zilei urmatoare?
-Pentru faptul ca prietenul meu a fost pus sa faca un drum inutil pana acasa, pentru a aduce actele, spunand ca e ok daca aduc actele cand de fapt si-a batut joc de el plambandu-l noaptea prin Bucuresti doar ca ei sa nu se mai deranjeze sa ma duca pan la sectie, poate deci prietenul meu sa faca o plangere impotriva acelui agent? Eventual poate sa actioneze politia in instanta pentru atitudine sfidatoare daca masurile care se iau impotriva agentului nu sunt de natura sa il multumeasca?

Va multumesc si astept raspunsurile voastre