avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1208 soluții astăzi
Forum Activitate danieln

Activitate danieln

si in cazul in care nu merg cu persoana vatamata sa scot acest certificat medico-legal ...ce se intampla?...o poate obliga politia pe persoana vatamata sa scoata acest certificat medico-legal?

buna, as dori daca se poate un sfat cu privire la urmatoarea problema: in urma cu o luna, am pierdut controlul autoturismului din cauza unei gropi si am tamponat 2 autoturisme parcate. In masina pe care o conduceam se mai aflau 3 persoane. In urma impactului una dintre ele a avut fractura de bazin si de clavicula. Mentionez ca nu a stat nici 24 de ore la spital si nu a fost pusa in gips. I s-a recomandat doar 30 zile de repaos la pat. Initial agentul care se ocupa de caz, mi-a spus ca va da dosarul la parchet la inregistrat si dupa ce va se va intoarce de la parchet ii mai trebuie declaratia persoanei in cauza, precum ca nu ar avea pretentii de la mine, si ma va propune pentru NUP. Au trecut 30 de zile si vazand ca nu mai primesc nici o veste am mers la rutiera si am aflat ca respectivul agent nu se mai ocupa de caz. Am luat legatura cu noua persoana care se ocupa de caz si mi-a spus ca ii trebuie certificat medico legal cu mai putin de 60 de zile de ingrijiri ca sa ceara NUP. Nelamurirea mea consta in : de ce are nevoie de acest certificat daca persoana vatamata nu depune plangere? El mi-a spus ca daca nu scot eu certficatul...il va scoate el (adica politia). Se poate incepe urmarirea penala pentru vatamare corporala din culpa fara plangerea prealabila a partii vatamate? El mi-a spus ca daca sunt peste 60 de zile de ingrijri medicale ...se incepe din oficiu urmarirea penala. Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine...si eventual cateva sfaturi.
Va multumesc!