avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1559 soluții astăzi
Forum Activitate Iulian Caluseru

Activitate Iulian Caluseru

Buna ziua!!
Va rog sa ma lămuriti și pe mine cu o întrebare dacă va permite timpul!!
Se pot face niște acte pentru un teren prin uzucapiunea simplificata sau de foarte scurta durata cum i se mai spune,și ce condiții principale ar trebui sa îndeplinesc?
Mulțumesc !!
Răspuns la discuția Prevenire uzucapiune
În cazul în care contractul nostru de arendă nu a fost înregistrat de ei la primărie.. ce demersuri am putea sa facem?

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Stimate domn,

Arendasul nu poate invoca uzucapiunea, cata vreme acesta a exercitat posesia si folosinta in baza contractului de arendare.

Răspuns la discuția Prevenire uzucapiune
Mulțumesc frumos...
Răspuns la discuția Prevenire uzucapiune
Mulțumesc frumos...
Buna ziua!!
Iau din timpul dumneavoastra cu o intrebare!!
Bunicii mei dețin de pe timpul de-al doilea război mondial o suprafață de teren extravilan in alt judet decât cel al lor(au fost împroprietărire ca veterani de război cu acel teren)
Problema ă apărut astfel...
Nefiind în posibilitatea de a se deplasa pana la acel teren..fiind in alt judet,l-au arendat altor persoane locale ca sa il lucreze!!
Toate bune si frumoase pana anul trecut, cand am aflat ca persoanele respective au deschis acțiune în instanță pentru uzucapiune de 30 de ani,urmând să dobândească acel teren fără a mai plati arendă sau sa il cumpere de la noi!!
Mentionez ca nu avem titlu de proprietate si contract de arendare cu ei din 2016(nu stim daca este înregistrat)
Vrem sa aflam daca ne puteti ajuta..cum am putea sa prevenim ca sa nu pierdem terenul?
Multumim!!