avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1450 soluții astăzi
Forum Activitate popica208

Activitate popica208

Răspuns la discuția mostenitor rezervatar
Ultima data cand am fost cu tatal meu sa vizitam bunicul , intrucat noi locuim la circa 300 km distanta , asta prin 2014 cred , am fost intampinati la usa de sotia acestuia si ne-a gonit spunand ca sotul ei nu are copii si nici mostenitori. Testamentul este facut din 2013 si am dubii si cu privire la acest testament intrucat bunicul prin 2012 a suferit un atac cerebral si dupa aceasta a ramas imobilizat la pat. L-am vizitat in spital si era pierdut in spatiu ...l-am vizitat si a doua oara in spital si tot asa , se uita dar fara sa schiteze vre-un gest...si testamentul este semnat acasa in baza unei adeverinte medicale , asa scrie pe el insa nu am vazut actul medical. Pt asta trebuie sa merg la notariatul la care a fost facut , situatie in care pot solicita intrun proces separat sa se constate nulitatea acestuia pt lipsa de discernamant etc. Bunicul apoi in aprilie 2018 a decedat , am vazut certificatul de deces venit odata cu comunicarea la care trebuie sa fac intampinare. In 2016 a decedat si tatal meu , cum am si zis. Atunci va intreb...cum sa afli daca fosta sotie te ia pe fuga de la usa? am si sunat si bunicul fiind mobilizat la pat raspundea sotia si imi inchidea telefonul. Dupa decesul ei telefonul a fost mort...si pe cine sa suni? cu cine sa iai legatura? Bunicul a locuit in Vaslui , a avut un apartament si a decedat in Botosani la un camin de batrani , in Trusesti...asta am vazut pe certificatul de deces. Nu am stiut ce a cautat in Trusesti si am intrat pe google si am gasit ca in acea localitate exista un camin de batrani si de aici am dedus ca acesta a fost si motivul pentru care a decedat acolo. Acum va intreb : eu in Italia la munca ca asta e situatia , si atunci de unde sa stiu ? Cel care a primit testamentul stia de mine , stia de tata si de aceia s-a prezentat in septembrie anul acesta la primaria de domiciliu spre ai comunica date despre tata si mostenitori si primaria i-a comunicat doar ca tata e decedat iar cat despre mostenitori sa se adreseze unui cabinet notarial. Am documentele care mi-au venit cu comunicarea. Fiind plecata eu am inchiriat casa si chiriasa mi-a spus ca a venit cineva la mine tot prin septembrie si a vrut sa stie adresa mea exacta , motivand omul ca e ceva legat de o mostenire si ii trebuie adresa exacta etc ca sa fie citata la un notar...adica eu. Chiriasa ma sunat si i-am confirmat sa-i dea adresa insa nu am mai fost chemata la notar ci in instanta. Nu cred ca pot pierde intrucat si constitutia prevede ca dreptul la mostenire este garantat...deci e o situatie in care practic nu am stiut , daca stiam fiti sigura ca actionam. O sa explic situatia de la A la Z in intampinare , precum ca am si calitatea de mostenitor rezervatar cu 50% din averea din testament si voi depune odata cu intampinarea si o cerere reconventionala , cuvantul meu impotriva cuvantului lui , ca sa-mi fie recunoscut acest drept legal. Va multumesc!
Răspuns la discuția mostenitor rezervatar
Reamintesc ca bunicul s-a recasatorit dar din prima lui casatorie la avut doar pe tata ca fiu , cu a doua sotie nu a avut copii iar a doua lui sotie e si ea decedata din cate am vazut din acte , din 2014 e decedata.
Buna ziua! am fost chemat i judecata de un cumnat al bunicului caruia bunicul i-a lasat un testament , o casa iar bunicul a decedat de peste un an iar eu nu am stiut pt ca lucrez afara. Acuma am primit citatie in proces cu cumnatul bunicului pentru sussesiune partaj succesoral si in 25 zile trebie sa depun intampinarea. Pot aminti ca si tata e mort , a murit inaintea bunicului , in 2016. El zice in actiune ca am pierdut mostenirea pt ca nu mi-am exercitat dreptul de mostenitor intrun an de la decesul lui dar nu am stiut si nici nu am fost sa zic citat de notar , nu este nicio dovada. Cu o saptamana inainte de implinirea unui an de la decesul bunicului , cumnatul a fost la notar sa accepte mostenirea insa acum cred ca a vrut sa isi faca certificat de mostenitor si si-a amintit ca mai sunt mostenitori si a ales calea judecatii. Am inteles ca situatia de fata imi garanteaza mostenirea ca mostenitor rezervatar dar pe langa intampinare unde o sa spun adevarul si care il si probez , mai trebuie sa fac si o cerere reconventionala ca sa-l oblig pe cumnatul bunicului sa-mi recunoasca drepturile ce mi se cuvin? Va multumesc