avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2004 soluții astăzi
Forum Activitate geasiemi06

Activitate geasiemi06

Răspuns la discuția Mod de calcul indemnizatie CCC
urmeaza sa primesc si acasa decizia,da am suspendat contractul de comision de cand am nascut,deci au dreptate.....
practic sunt inselata de stat,pacalita,nu se calculeaza corect dar asta este legea la noi...X-(
Răspuns la discuția Mod de calcul indemnizatie CCC
pe adeverinta de la finante apare venitul pe tot anul 2009 respectiv 2010,nu apare pe fiecare luna,sunt lunile cumulate,cei de la indemnizatii imi fac media venitului din adev de la finante 2009 si 2010,practic pe 2 ani,ca eu am 4 luni din 2009,8 luni din 2010 trecute in adeverinta de la serv,pt a se face 12 luni de venit,motivatia fiind :ca asa e legal daca nu sunt multumita sa ma duc in instanta,fiecare oras cu bucataria lui,le-am zis ca nu mi se ia in calcul 12 luni de venit facandu-se media si mi-au zis ca cei unde am lucrat imi pot trece orice venit,dar venitul din comision nu a fost fix,a fost fluctuant,asta este nemultumirea mea,facandu-se media nu mi se ia in calcul venitul real
Răspuns la discuția Mod de calcul indemnizatie CCC
am nascut in 2010,in adeverinta de salariu s-a trecut si comisionul 4 luni din 2009 iar restul lunilor pana la cele 12 luni din 2010,cei de la indemnizatii calculeaza asa:media venitului din adeverinta de la finante pe 2009:12 si cat vine pe luna asa imi ia in calcul pe cele 4luni si media venitului de la finante pe 2010 ori restul lunilor din 2010,mi-au zis ca se ia din adeverinta de la finante nu dupa ce mi-a trecut mie firma in adeverinta de la serv ca puteau trece orice,daca am avut si alt venit pe langa salariu,si intrebeam daca asa se face ca eu in cele 4 luni am avut venit mai mare fata de la inceputul anului facandu-se media se pierde la bani,asta pe 2009 si pe 2010 la fel se face media chiar daca eu am nascut in august si sant in plata din oct se imparte tot venitul chiar daca nu s-a mai realizat din aug la 12 luniX-(
Răspuns la discuția Mod de calcul indemnizatie CCC
buna seara va rog sa ma ajutati daca se poate cu cateva lamuriri,am nascut in luna august 2010,pe langa contractul de munca am si un contract de comision,in cadrul aceleiasi firme,mie nu mi se ia in calcul venitul pe ultimele 12 luni,se calculeaza venitul pe 24 luni,avand venit in adeverinta de la dosar si pe 2009 si pe 2010,adica:

in anul 2009 am realizat venitul pe urmatoarele luni din comision sept,oct,noiembrie si decembrie,in adeverinta de venit eliberata de la finante pe 2009 este venitul cumulat pe tot anul,la inceputul anului realizandu-se un venit mai mic decat lunile trecute in adeverinta, si care fac parte din cele 12 luni pt calculul indemnizatiei,mie mi se face o media a tuturor veniturilor pe 2009,nu mi se ia in calcul suma pe care am incasat-o de la firma si care este trecuta in adeverinta,pentru ca mi-au spus ca se face media tuturor veniturilor

in anul 2010 am realizat venituri pana in luna august,luna nasterii,nemaiputand ducandu-ma la servici pentru ca am intrat in concediu din august,am nascut ,la fel se imparte venitul pe tot anul si se face media,eu in adeverinta avand trecut venitul pana in luna august,suspendand si contractul de comision o data intrand in concediu
eu sunt data in plata din luna octombrie cu indemnizatie,fiind in plata nu inteleg de ce se imparte venitul la lunile la care eu nu am prestat servici,stand acasa cu copilul,suspendand contractul si nu inteleg de ce nu mi se ia in calcul venitul real pe 12 luni,de ce se ia venitul pe 24luni media pe 2009 si media pe 2010 in urma decizie de impunere,adeverinta nefiind practic luata in calcul si uitandu-ma pe ea practic o sa beneficiez de o indemnizatie de 50%,este corect modul de plata si calcul?
buna,sotul este mostenitorul jumatatii de apartament,iar soacra pe cealalta parte,zilele astea se va finaliza intregul contract,vreau sa stiu daca nu voi fi trecuta in acte de catre sotul meu am drepuri egale ca si el,actul se face de vanzare cumparare fara clauza si le vom duce la banca pentru credit ipotecar.