avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate Anne Julie

Activitate Anne Julie

Discuție Legea 165/2013
Tatal meu si unchiul meu au facut cerere la o primarie in anul 2001 in baza legii 1/2000 sa li se restituie 50 de hectare dupa un unchi al lor, iar in anul 2005 au facut cerere in baza legii 247/20005 sa li se restituie 50 de hectare dupa un alt unchi al lor. Cererile nu au fost rezolvate nici pana acum, nu au primit nici cele 100 de hectare in natura, nici despagubiri banesti. Intre timp tatal meu si unchiul meu au decedat. Legea 165/2013 se aplica si pentru cererile nerezolvate care au fost facute in baza legii 1/2000 si legii 247/2005. Primaria ne-a scris mie si mamei mele sa facem cerere in baza legii 165/2013 sa primim despagubiri banesti, in baza art.12 din legea 165/2013. Cred ca o sa dureze mult rezolvarea dosarelor , ca doi ani o sa stea dosarul la Agentia Domeniilor Statului care o sa zica ca nu are pamant, 2-3 ani la prefectura, 13 ani la ANRP. Si peste 18 ani daca o sa mai existe ANRP o sa primesc despagubirile. Alt dosar a stat la ANRP 13 ani pana sa se rezolve, si alte dosare 11 ani pana sa se rezolve. Ce pot face in aceasta situatie.? Va rog sa binevoiti sa ma ajutati, si sa nu-mi ai stergeti intrebarile. Daca tot vreti sa ajutati oamenii cu raspunsurile dumneavoastra de ce le stergeti intrebarile. ? Lasati întrebarea mai mult timp , ca sa poata sa-mi raspunda mai multi oameni, va rog frumos !