avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1845 soluții astăzi
Forum Activitate Tud.Mihai

Activitate Tud.Mihai

Buna ziua,

In urma cu o 2 zile am fost implicat intr-un accident usor intr-un sens giratoriu,eu circulam in sensul giratoriu,parcursesem trei sferturi din sensul ,incadrat corect pe banda 2(cea mai apropiata banda de insula),la iesire din sens am dat semnal dar un participant la trafic care abia intra in sens a considerat ca are timp sa forteze o manevra prin fata mea pe banda 1,dar spre ghinionul amandurora a intrat in mine.(Eu avand ca si paguba usa ,aripa si pragul Dreapta iar el bara si farul stanga)Acum el sustine ca deja circula in sensul giratoriu cu toate ca abia intrase in sens ,abia trecuse de semnul de cedeaza de la intrarea in sens. Pe moment in starea de soc am considerat ca este ok sa nu chemama politia si sa facem o intelegere amiabila(hartia pentru accidente usoare).Acum vine partea nasoala,cand completam amiabila respectiva persoana sustinea ca este nevinovat ca el era deja in sensul giratoriu si nu vrea sa isi recunoasca vina,eu am considerat ca cei de la asigurari vor face dreptate .Fiind si foarte tanar nu am stiut cum sa procedez abia dupa aceea am reusit sa vorbesc cu niste cunostiinte care mi-au spus ca agentul constatator de la asigurari nu va face el dreptate pentru noi si ca este mai bine sa merg la politie.Din pacate trecusera cele 24 de ore pana am aflat ce trebuia sa fac cu adevarat,cu riscul de a ramane fara permis si de a lua o amenda am fost la accidente usoare Bucuresti,acolo un domn Politist mi-a spus ca nu mai este de competenta lor daca am completat amiabila.(Trebuie sa mentionez ca in masina se afla si fratele meu care a fost martor).Acum a-si dori sa stiu daca se mai poate face ceva sau daca mai am alte alternative.