avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate GBBogdan

Activitate GBBogdan

Buna seara,
Intentionez sa execut o constructie pe un teren proprietate personala, dar din cauza deschiderii mici trebuie sa ma rezum la a construi in extravilan, unde terenul se largeste.
Am cerut primariei un certificat de urbanism predecesor autorizatiei de construire pentru a construi o anexa gospodareasca agricola in extravilan, in imediata vecinatate a limitei cu intravilanul (10 m de limita).
Detin acest teren mostenit de la parinti dar domiciliul meu este in alt judet, si doresc sa fac o constructie unde pot sa depozitez unelte agricole precum si unde sa pot sa locuiesc pentru perioadele campaniilor agricole.
Primaria imi da respingere cererii spunand ca conform Legii 50/1991, constructia mea nu se incadreaza acolo pentru ca este la distanta prea mica de localitatea unde se afla terenul (in acest caz - intravilan) si as dori daca se poate prezenta o interpretare autorizata a paragrafului legii 50/1991 :
"Anexe gospodăreşti ale exploataţiilor agricole
Construcţiile situate în zone izolate în extravilan şi îndepărtate de localitatea de reşedinţă a lucrătorilor agricoli, menite să adăpostească maşini agricole, utilaje, mici ateliere, scule, alte bunuri ale acestora, inclusiv animale, precum şi spaţii pentru cazare temporară pe timpul campaniilor agricole."
Va multumes.