avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 467 soluții astăzi
Forum Activitate hanan

Activitate hanan

Răspuns la discuția Divort
GabrielaA a scris:

In Bucuresti se plateste taxa judiciara de timbru la Trezorerie.


are importanta la ce trezorerie se plateste? am vazut ca exista o trezorerie pe splaiul unirii, si mai exista trezorerii de sector. trebuie sa platesc taxa la trezoreria din sectorul in care am domiciliul?
Răspuns la discuția Divort
Multumesc. Sper sa nu fie cazul de punctul 2.


Mai am o intrebare:
- unde anume se se plateste taxa judiciara de timbru (cat este valabila - de exemplu daca maine o platesc in cat timp trebuie sa depun actele) si de unde se cumpara timbre judiciare (si cate anume) si unde se depun actele - la judecatoria sectorului unde a avut loc cununia civila?
Răspuns la discuția Divort
Va multumesc pentru raspuns. Nu avem copii si au trecut 2 ani de la data casatoriei civile.

Va rog, unde as putea gasi cererile respective pentru punctul 1 si 2?
Răspuns la discuția Divort
Va multumesc pentru raspunsuri.

As mai dori sa stiu daca este necesar sa se prezinte si el o data cu mine sau pot sa ma duc si sa intentez divort si el sa primeasca citatia acasa, sau cum anume se procedeaza....

"In cadrul partajului dupa divort veti putea cere banii investiti."

>> sa inteleg ca intai are loc divortul si dupa aceea se face cerere de partaj?

"Referitor la investitia facuta in apartament instanta va tine cont de veniturile fiecaruia."

>> si cum anume se socoteste? daca el de exemplu a avut luni in care nu a lucrat/ si-a schimbat locul de munca, se ia in considerare tot venitul de pe parcursul casniciei, si proiectele extra, venituri suplimentare?
Discuție Divort
Am cateva intrebari va rog:

- ce acte sunt necesare pentru a intenta divort?
- in cazul in care nu exista copii/credite/rate/bunuri in comun (casa fiind pe numele lui), etc, iar eu parasesc locuinta "conjugala", pot fi acuzata de parasire de domiciliu?
- am dreptul sa cer o parte din banii pe care i=am investit in casa respectiva dupa nunta? ( pentru acest lucru presupun ca este necesar sa am toate facturile)