avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate Crystal987654321

Activitate Crystal987654321

Salut! Am gasit un anunt pe Best Jobs pentru o asa-zisa companie de turism din Polonia care m-a contactat in scurt timp. Asa zisul manager mi-a facut o oferta de munca, contract cu o perioada trial 30 zile pentru pozitia de travel designer, cu birou acasa. Toate bune, sunt sunata imediat ce completez un formular, mi se pun cateva intrebari destul de scurte si la obiect, insa, la cum se desfasoara in general interviurile, nu m-am gandit ca ar fi neaparat o frauda. Ma pune sa ii trimit IBAN, copie buletin, date personale ale unei persoane de contact, contract, apoi semnez si trimit. Fiind o persoana sceptica, am zis sa sun la site-ul pe care il avea la e-mail (fara sa ma gandesc ca ar putea fi chiar facut de el), si sa cer mai multe detalii despre job. Bineinteles, site-ul era al lor si nu m-a ajutat cu nimic. Dupa o luna in care am muncit la niste planificari de calatorie si prezentari ppt, vine ziua salariului. Trec si cele 7 zile prevazute in contract si nimic. Sun, nu raspunde. Trimit e-mail, la fel. Aflu mai tarziu dupa un research mai amanuntit pe google, ca de fapt am cazut drept victima unei fraude. Mi-am pastrat calmul, am zis ca poate sunt un caz fericit, deoarece nu m-au pus sa fac nici un transfer (ma gandesc ca nu au avut timp sa pacaleasca clienti care sa plateasca pentru pachetele de calatorii la care eu am muncit o luna). Am luat legatura cu anumite persoane care au fost puse sa faca transfer prin Bitcoin (dupa ce ii primeau prin transfer bancar drept bani pentru un grup de turisti) la scurt timp dupa ce mie mi s-a incheiat contractul. Nu stiam ce sa fac, sa depun plangere, sa ma prefac ca nimic nu s-a intamplat, deoarece am avut un soc si tot ce voiam era sa uit de tot si sa fie doar o invatatura de minte, sa nu mai fiu atat de naiva... Am decis sa astept putin sa analizez situatia. Una dintre persoanele cu care am luat legatura si nu facuse transfer, a fost pusa de politie sa le zica "teparilor" ca banii au fost blocati de banca si ca o cauta politia deoarece este vorba de o frauda. Au incercat sa ii zica ca e totul in regula in prima faza, apoi au cerut datele de contact, numele si functia politistului care a contactat-o (ce?) ca in ultima faza sa o ameninte ca daca nu trimite banii va avea de "furca" cu ei, deoarece detin datele personale, atat ale ei, cat si ale familiei. Acolo deja am inceput sa imi fac scenarii, deoarece nu am habar cu cine am avut de a face, nici macar nu cred ca si-a folosit numele real. As vrea sa depun plangere, dar nu stiu de ce am o oarecare retinere. Va rog din suflet, care ar fi sfatul vostru? Ce sa fac?

Multumesc anticipat!