avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Activitate lili35_escu

Activitate lili35_escu

Răspuns la discuția sporul de vechime
statutul cadrelor didactice s-a mai modificat...sau a ramas in forma din 1997????
Răspuns la discuția sporul de vechime
statutul cadrelor didactice s-a mai modificat sau a ramas acelasi din 1997???si daca DA , cand, si unde a fost republicat??
Răspuns la discuția sporul de vechime
va multumesc foarte mult pentru timpul acordat problemei mele!!!
Răspuns la discuția sporul de vechime
sesizarea mea este in termenul prevazut de lege pentru acest fapt??
Răspuns la discuția sporul de vechime
Din 2005 eu nu am primit nici sporul de stress de 3% si nici cel de fidelitate (pentru profesori) Ce sanse am sa recuperez perioada neplatita ?
Am absolvit facultatea de filologie in 1980.Am lucrat :
1. 1 sept 1980-31oct 1985 ca profesor in inv.
2. 1 noi 1985- 29 iulie 1997 traducator (in aceasta perioada am mai lucrat in plus 3 luni pe un concediu de maternitate la o biblioteca)
3. 30 iulie 1997 si in prezent am revenit la activitatea de pRofesor.

INTREBARi:1. La calcularea sporului de vechime se ia in considerare si facultatea, sau vechimea mea este doar 28 ani
2. Pentru profesori se acorda un spor de fidelitate de 15% pentru activitate neintrerupta in invatamant de 10 ani (ori la un alt punct se mentioneaza in "Statutul cadrelor didactice" ca, la calcularea vechimei se ia in considerare orice alta activitate desfasurata care are legatura cu specializarea de pe diploma--eu lucrand si ca traducator)
3. Tot profesorii primesc si un spor de 3% pentru stress. Acesta face deja parte din salariul de baza sau se calculeaza separat?

Va multumesc