avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate Gubas

Activitate Gubas

Răspuns la discuția penalitati intretinere
Pai sunt ce 1500 ron (de care am aflat abia in 2011) apoi din 2014 am inceput sa intarzii cu plata pentru ca mi s-a schimbat programul de lucru (10-12 ore) si de aici au inceput iar penaltatile care sau adunat la cei 1500 ron ! Eu m-am ncapatanat sa nu platesc penalitatile din cauza celor 1500 ron (nu eram lamurit de unde provin) si asa am ajuns aici !
Răspuns la discuția penalitati intretinere
Destul de mare, 3900 ron ! Acum sunt la zi cu intretinerea, dar am ramas cu panalitatile Din lipsa de timp am mai intarziat cu plata intretinerii si bineinteles am fost penalizat si suma s-a marit ( acum o afiseaza) ! Da m-au chemat la tribunal, m-am prezentat, dar ei (asociatia) nu s-a prezentat si a ramas ,,ca-n tren'' !! ,,Se amana !!!'' Ce se amana si pana cand nu stiu !!!

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Si din 2011 pana acum cat a ajuns "datoria"?
Au facut ceva pentru recuperarea ei?

Răspuns la discuția penalitati intretinere
Nu sau prescris !! Chiar sau marit pentru neplata la timp ! Aajuns sa fie mai mare suma penalitatilor decat intretinerea ! Nu am vrut sub nici un chip sa le platesc penalitatile pana nu sunt lamurit de unde au aparut cei 1500 ron ! Acum chiar nu stiu ce sa fac , pentru ca din lipsa timpului tot mai intarzii cu plata intretinerii si ma penalizeaza de fiecare data iar suma creste !

vali m a scris:

S-au prescris de mult...Spuneti-le sa-si ia adio de la ele.


Buna ziua ! In 2011 am hotarat sa-mi montez o centrala termica de apartament pentru care trebuia sa indeplinesc niste conditii la asociatia de locatari ! Una din conditii era sa nu ai ,,nici o datorie la asociatia de locatari'' ,drept pentru care m-am dus la asociatie sa vad si sa platesc ce datorie aveam ! Mi sa comunicat ca am de platit suma de 370 ron pe care bineinteles am platit-o si am primit chitanta si o,,hartie '' (document) in care scrie clar ca nu mai am ,,NICI O DATORIE CATRE ASOCIATIA DE LOCATARI'' ! Se monteaza centrala cu aprobari de peste tot ,se pune in functie ,toate bune si frumoase ! Dupa doua luni ma trezesc la afisier pe scara blocului cu o datorie de 1500 ron penalitati ! Ma duc la asociatie sa cer lamuriri ,de unde acele penalitati caci pana atunci nu mi se afisa la afisier nici o penalitate ci doar suma lunii respective si eventuala restanta din urma ( nu am fost intotdeauna chiar la zi cu platile intretinerii din diverse motive) ! Mi s-a comunicat ca sunt penalitati facute in anii 2003-2005 ! Iar mentionez inca odata ca nu am avut la cunostinta de acestea in perioada aceea (nu se afisau la afisier) ! Intrebarile sunt : E normal / legal ca dupa atata timp 2003 -2011 sa se recalculeze penalitatile din 2003-2005 ? Cum as putea sa demonstrez ca nu am fost informat de acele eventuale penalizari si ca nu am fost de rea credinta sa le platesc atunci ? Daca cer copie la listele de la afisier din perioada aceea ,nu stiu daca le mai au si mi-e frica sa nu mi se dea altele facute repede ,,din pix'' dupa cum vor ei (asociatia) ! Pot scapa de plata acestor penalitati ? Cum ? Penalitatile au aparut si sau majorat la aceasta suma (1500 ron) din vina lor ca nu a fost afisate ! Daca era afisate poate nu mai eram delasator si achitam la timp ? Acesta fiind principalul motiv ,,lipsa timpulu'' sa ajung la asociatie sa platesc in termen ,programul meu de lucru fiind de 10- 12 ore pe zi ,sotia de 10 ore ! Multumesc de intelegere ! Poate ma sfatuieste cineva ce trebuie sa fac ?