avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate Stefhan

Activitate Stefhan

Discuție Returnare bonus
Buna ziua,
Am lucrat la o multinationala pe care am parasit-o in aprilie in favoarea alteia concurente.Inainte de a-mi prezenta demisia, am primit un bonus pentru ultima evaluare.In acelasi timp la acea ultima evaluare mi s-a marit salariul dar nu am semnat nici un act aditional la contract.faptul mi-a fost adus la cunostiinta verbal de catre directorul de la resurse umane.Am primit atat bonusul cat si salariul marit pe luna aprilie, amandoua sunt trecute pe fluturasul de salariu primit de la firma.La inceputul lunii mai mi-am dat demisia, si am parasit compania in termenul legal de timp.La sfarsitul lunii mai, am constatat ca mi se calculase salariul pentru zilele lucrate conform vechiului salariu.Mai mult de atat mi s-a pus in vedere indirect ( am mail de la directorul companiei trimis de pe mailul sau de la servici pe mailul meu personal) sa returnez bonusul primit deoarece am plecat imediat la o alta companie Avand in vedere acestea v-as ruga daca se poate sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1.cererea de returnare a bonusului in caz ca se va face oficial are un temei legal?
2.faptul ca am fost platit in mai calculat pe fostul salariu, desi nu am semnat pentru marire si avand ca unica dovada fluturasul de salariu pe aprilie, poate constitui un motiv intemeiat pentru actionarea in justitie a companiei respective?
3 Mailul primit de la directorul companiei in care se spune ca ar fi corect sa le inapoiez bonusul integral sau partial poate fi cosiderat ca o incercare ilegala de a ma face sa returnez o suma primita in mod legal?
Multumesc pentru timpul acordat!