avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Activitate cristi_an2000

Activitate cristi_an2000

Multumesc din suflet pentru raspunsuri. Imi sunt de foarte mare ajutor si sper din toata inima sa nu mai intampin probleme la primarie.
Multumesc pentru raspuns.

Lucrul acesta mi l-a spus si notarul atunci cand am fost la el si am facut acea declaratie impreuna cu parintii mei. Numai ca mie mi-ar fi de foarte mare folos daca mi-ai putea spune exact unde gasesc acest lucru, in ce lege, ca s-o pot printa si sa o am la mine in momentul in care voi merge din nou la primarie.
Buna ziua,

In cateva cuvinte despre ce este vorba:

Parintii mei detin intr-o comuna langa Bucuresti un teren de aproximativ 1000mp pe care este construita o casa. Numai ca aceasta fiind cam mica pentru necesitatile noastre, am luat hotararea sa-mi construiesc eu o alta casa.

Nefiind presat de timp sau de altceva si dorindu-mi ca aceasta casa sa fie proprietatea mea, avand si acordul parintilor mei, am inceput sa merg la diverse birouri notariale pentru a vedea cum pot rezolva aceasta problema. Surpriza foarte mare a fost sa constat ca dupa ce am explicat care sunt conditiile si ce doresc sa fac, aproape fiecare notar mi-a oferit cate o solutie proprie, total diferita de a celorlati. Lucrul acesta m-a pus pe ganduri si m-a facut sa ma gandesc ca poate acei notari, probabil din dorinta de a incasa cat mai multi bani, nu m-au sfatuit chiar cum trebuie.

Dupa ce am pierdut foarte mult timp, la sfaturile insistente ale unui astfel de notar, am fost foarte aproape de a imparti terenul, pentru ca mai apoi parintii mei sa-mi doneze o bucata din acest teren ca sa-mi pot construi casa mult visata. Asta presupunea un nou cadastru, taxe noi, taxe notariale, timp si foarte probabil ca ieseam undeva pe la 30 de milioane aruncate aiurea pe fereastra.

Cu totul si cu totul intamplator, avand nevoie pentru alte probleme sa legalizez o copie, m-am infipt intr-un notariat, iar in timp ce notarul legaliza actul respectiv am zis sa mai fac o incercare si sa-i prezint problema mea. Astfel, am avut o imensa surpriza cand acel notar mi-a spus ca tot ce am nevoie pentru a putea demara demersurile necesare in vederea obtinerii certificatului de urbanism, precum si a autorizatiei de constructie, este o simpla declaratie data de parintii mei din care sa rezulte ca dumnealor sunt de acord ca eu, unicul lor fiu, sa construiesc pe terenul lor o casa al carei proprietar sa fiu. De asemenea, notarul ne-a mai zis ca dat fiind faptul ca eu sunt unicul lor copil si in virtutea bunelor relatii dintre noi este foarte probabil ca in momentul in care casa va fi gata sa nu mai fie nevoie sa se incheie un contract de superficie intre noi.

A doua zi, foarte increzator m-am prezentat la primarie unde am solicitat o cerere pentru un certificat de urbanism. Am completato, iar in momentul in care am vrut s-o depun, functionarul de acolo mi-a spus ca acea declaratie din punctul lui de vedere nu are nicio insemnatate si daca in contractul de proprietate nu apare numele meu, atunci nu-mi vor elibera certificatul de urbanism pe numele meu si implicit nici autorizatia de constructie.

M-am intors acasa suparat si am inceput sa caut pe net si asa am ajuns pe forum-ul acesta. Acum tot citind am senzatia ca acel functionar nu cunoaste foarte bine legea si am luat hotararea de a ma prezenta din nou la primarie.
Ma gandesc ca daca nu ar fi fost suficienta acea declaratie, probabil ca acel notar n-ar fi ratat ocazia de a incasa mai multi bani pentru un contract de superficie. Adica din moment ce a adus vorba de un posibil viitor astfel de contract, cred totusi ca s-ar fi bazat pe faptul ca ce-i in mana nu-i miciuna si mi-ar fi luat banii acum.

Pe de alta parte beneficiind si de ajutorul primit pe un alt forum am mai studiat inca odata Legea 50/1991 si am descoperit urmatoarele:

Art. 26. - (1) Constituie contraventii urmatoarele fapte, dacă nu au fost savarsite în astfel de conditii incat, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:

i) emiterea de autorizatii de construire/desfiintare:
- in lipsa unui drept real asupra imobilului, care sa confere dreptul de a solicita autorizatia de construire/desfiintare

Oare acel incompetent tocmai pe acest articol s-o fi bazat atunci cand mi-a refuzat eliberarea certificatului de urbanism? Oare doar declaratia data de parintii mei nu este suficienta?

Pentru ca aceeiasi lege chiar in primul articol spune ca:

Art. 1. - (1) Executarea lucrarilor de constructii este permisa numai pe baza unei autorizatii de construire sau de desfiintare. Autorizatia de construire sau de desfiintare se emite la solicitarea detinatorului titlului de proprietate asupra unui imobil - teren si/sau constructii - ori a altui act care confera dreptul de construire sau de desfiintare, in conditiile prezentei legi.

De asemenea

[ link extern ]

''Certificatul de urbanism este un act de informare privind regimul juridic, economic şi tehnic al imobilului, precum şi cerinţele urbanistice specifice amplasamentului determinate in conformitate cu prevederile documentatiilor de urbanism avizate şi aprobate, document care se eliberează, la cerere, oricărui solicitant - persoană fizică sau persoană juridică - nefiind necesară prezentarea titlului asupra imobilului sau a altui act care să ateste dreptul de proprietate.''

''Solicitantul certificatului de urbanism poate fi orice persoana fizica sau juridica interesata sa cunoasca informatii cu privire la un imobil - teren si/sau constructii. Pentru emiterea certificatului de urbanism, nu este necesar ca solicitantul sa detina un titlu asupra imobilului, actul avand un caracter de informare.''

De aici eu trag concluzia ca cel putin pentru obtinerea certificatului de urbanism imi este mai mult decat suficienta acea declaratie si ca n-ar trebui sa intimpin niciun fel de probleme deoarece nu sunt proprietarul terenului. Sper sa nu ajungem sa ne invartim in jurul cozii pentru ca saptamana viitoare am de gand sa-mi incerc din nou norocul, doar ca de data asta vreau sa ma prezint la primarie mult mai bine documentat si in cazul unui refuz din partea lor, sa pot avea argumentele necesare pentru a obtine totusi acel certificat de urbanism.

Ceea ce vreau eu sa stiu, este daca pe langa aceasta declaratie mai am nevoie si de alte acte pentru a-mi putea sustine cauza in fata acelui incompetent, daca ar trebui sa cunosc si alte lucruri depre superficie, sau daca acesta a avut dreptate si chiar nu-mi poate elibera certificatul de urbanism doar pe baza acelei declaratii si atunci trebuie incheiat la notar un contract de superficie.